Капністи з Лебединщини

Нещодавно минуло 140 років з дня народження відомого на Лебединщині громадського діяча та мецената графа Олексія Васильовича Капніста.

Рід Капністів походить від древнього, славетного роду православних греків Капнісосів. З нашим краєм тісно пов’язана доля одного з них – останнього володаря маєтку у селі Михайлівка Лебединського повіту графа Олексія Васильовича Капніста (1879–1958).

Граф Капніст був нащадком гетьмана Павла Полуботка, сином Василя Капніста, відомого громадського діяча. Він добре розумівся на мистецтві, захоплювався співами, кінними спортом, мав у своєму маєтку чудову колекцію живопису та графіки, родинний архів та багату бібліотеку.

Свого часу Олексій Капніст був предводителем дворянства та головою з’їзду мирових суддів у Лебединському повіті, повітової землевпорядної комісії, училищної ради, комітетів опікунства дитячих притулків, завідувачем військово-кінної дільниці, опікуном Олександрівського народного училища (с. Михайлівка), членом опікунської ради Лебединського ремісничого училища та жіночої гімназії. Він володів кінним заводом. Тут вирощували орловських рисаків, які посідали призові місця на змаганнях у Санкт-Петербурзі, Москві, Києві та Харкові.

Значні кошти граф надав на спорудження в Михайлівці двоповерхової школи, залізобетонного мосту через р. Псел, прокладання бруківки до Лебедина. Організовував і утримував хор (50 осіб), разом із яким виступав у Москві, Харкові, Сумах тощо. Крім школи Капністи зробили чималий вклад у розвиток Михайлівки: налагодили систему водогону, створили теплиці з екзотичними рослинами, садили парки, збудували церкву, місцевий театр, конюшні, псарні та багато чого іншого.

Нині частина власності графів – ділянка незайманого степу «Михайлівська цілина» - входить до складу Українського Степового заповiдника. Є своєрідною візитівкою Лебединського району, яка приваблює туристів з усієї країни.

Ушанувати пам’ять видатної особистості зібрались у краєзнавчому музеї керівники району, працівники галузі культури й освіти та краєзнавці. У фонді музею зберігаються деякі меблі та посуд з Михайлівського маєтку Капністів. Не так давно фонд поповнився картиною відомого українського художника-живописця, уродженця м. Лебедина Олександра Басанця, на якій він зобразив графський маєток.

Старший науковий співробітник Світлана Бражніченко коротко ознайомила учасників зустрічі з дворянським родом Капністів. Про його великий вклад в історію краю також висловилися тимчасово виконуючий обов’язки голови Лебединської райдержадміністрації Оксана Лихина та голова районної ради Василь Калита. Вони подякували місцевим дослідникам, краєзнавцям, які розкривають нам, нащадкам, незвідані сторінки історії нашого краю. Слова вдячності пролунали і га адресу працівників відділу культури і туризму за організацію подібних заходів, що дозволяють примножувати і розвивати місцеві культурні та духовні надбання для передачі їх майбутнім поколінням.

Для того, щоб глибше зануритися в історію і відчути дух 19 століття, присутні на заході вирушили до єдиного вцілілого з усього маєтку Капністів флігеля з колонами у Михайлівці (сам палац було зруйновано в 1918 році). У флігелі колись проживала мати останнього графа – Варвара Василівна Капніст.

Для кращого сприйняття екскурсійною групою минувшини, працівники районного будинку культури влаштували театралізовану інсценізацію життя дворянського роду. Гостей щиро зустрічав сам граф Олексій Васильович Капніст (Микола Корсун) у супроводі дружини Уляни (Катерина Волкова), гувернантки (Ірина Балаба), економки (Любов Лєгун) та конюха (Валентин Масюк).

Присутні мали змогу побачити сучасний стан місця, де колись знаходився величний палац з парком та послухати розповіді про його багату історію. Цікаво і змістовно про життя й діяльність Капністів у Михайлівці розповів історик-краєзнавець, михайлівчанин Володимир Медвідь.

Нащадкам про видатних пращурів нині нагадують величезні дуби. Вони ростуть на пагорбі поряд із місцем, де були палац Капністів та церква Різдва Пресвятої Богородиці, криниця Капністів зі смачною водою. Кажуть, вона  цілюща, вода.

Завершилась історична екскурсія на «Михайлівській цілині». Колись ці землі були власністю Капністів. Саме тут випасались елітні панські рисаки.

 

 

Новини місцевих рад

telegram Facebook Twitter Youtube

Документи облради