Лебединщина відзначила День партизанської слави

22 вересня Указом Президента України було оголошено Днем партизанської слави на честь воїнів-підпільників, які зіграли одну з найважливіших ролей у визвольному русі проти німецьких військ у Другу Світову війну.

Партизанський рух охопив всю окуповану фашистами територію. Не став винятком і Лебединський район. Тут було створено відразу чотири партизанські загони, але фактично діяв тільки один – під командуванням Кіндрата Григоровича Карпова.

З метою вшанування пам’яті партизанів-земляків 21 вересня у районі відбувся автопробіг місцями їх бойової слави. Учасниками автопробігу були: голова райдержадміністрації Віктор Химич, заступник голови районної ради Світлана Горошко, начальники відділів культури і туризму та освіти Ганна Богомаз та Людмила Дудченко, співробітники районного краєзнавчого музею на чолі з директором Олександрою Чхайло.

Відправною точкою автопробігу став сквер Військової слави м. Лебедин, де ведуча Валентина Знаменщикова розпочала історичну розповідь про діяльність місцевого партизанського загону. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих земляків та поклали квіти до братської могили загону Карпова.

12 партизан-підпільників на чолі з Кіндратом Карповим мужньо боролись з фашистами на території Лебединського району з жовтня 1941 до травня 1942 року. Це вони мужньо виборювали мирне життя нашим поколінням:

 • Карпов Кіндрат Григорович – командир загону
 • Камай Михайло Омелянович – комісар загону
 • Романов Павло Семенович – заступник командира загону
 • Антонов Олександр Іванович – секретар парторганізації загону
 • Пивоваров Петро Полікарпович – кулеметник загону
 • Вербицький Павло Олександрович – рядовий боєць
 • Карпов Іван Остапович – рядовий боєць
 • Славуцький Веніамін Афонович – рядовий боєць
 • Лапоніг Павло Іванович – рядовий боєць
 • Калицький Федір Іванович – рядовий боєць
 • Теплюк Степан Самсонович – рядовий боєць
 • Граціанова Євгенія Олександрівна – допомагала партизанам продуктами харчування.

Наступною була зупинка в урочищі Гути (Михайлівський шлях). 27 березня 1942 року на цьому місці відбувся запеклий бій між партизанами і фашистськими карателями. Нині тут встановлений пам’ятний знак. Керівники району поклали квіти до підніжжя пам’ятного знаку та вклонились на знак пошани полеглим землякам.

Далі був Межиріч. Тут до учасників автопробігу біля пам’ятника партизанам-підпільникам приєднались представники сільської ради та школярі. Слова вдячності, шани, світлої пам’яті на адресу героїв-земляків висловили голова райдержадміністрації Віктор Химич, заступник голови районної ради Світлана Горошко, Межиріцький сільський голова Віктор Литвиненко. Усі присутні схилили голови у скорботі, згадавши усіх, хто боровся з фашизмом, усіх замордованих і вбитих.

Кінцевою зупинкою подорожі було с. Ворожба. Представники районної влади разом із сільським головою Сергієм Бойком відвідали ветерана Великої Вітчизняної війни Ядвігу Станіславівну Кобилянську. У війну їй було 21. Поряд із чоловіками вона хоробро боролася з фашистськими загарбниками, була зв’язковою у підпільному партизанському загоні ім. Кутузова Житомирського об’єднання Шитова.

Посадовці привітали жінку з Днем партизанської слави, вручили квіти й подарунки, подякували за мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з ворогом та побажали міцного здоров’я й довголіття.

Учасники автопробігу, представники сільської ради, учні Ворожбянської школи на чолі з директором Миколою Коренєвим зібрались на пам’ятному місці бою партизанів з німецько-фашистськими загарбниками (зараз це вул. Низівська у с. Ворожба). 13 лютого 1943 року тут відбувся бій загонів «Червоний» та ім. Котовського з’єднання Героя Радянського Союзу Михайла Наумова, що проходили рейдом по Лебединському району, з ворогом.

Також у с. Ворожба з січня 1942 до березня 1943 року діяв партизанський загін у кількості 24 чоловік, організований місцевим жителем Михайлом Велигонєм. Займався загін агітаційною роботою серед населення і дрібними диверсіями проти окупантів.

Прозвучали виступи голови райдержадміністрації, заступника голови районної ради, Ворожбянського сільського голови, присвячені Дню партизанської слави, партизанам, героям Другої Світової війни. Краєзнавці Ворожбянського НВК Альона Крючок і Вікторія Власенко розповіли присутнім про діяльність місцевого партизанського руху. Настоятель Свято-Успенського храму отець Димитрій провів богослужіння за загиблими воїнами. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у роки війни та поклали квіти до пам’ятника.

Надзвичайно вагомим було морально-політичне значення партизанського руху і підпілля. Подвиг простого народу не знає собі рівних в історії. Він був здійснений в ім’я захисту своєї Батьківщини й розгрому фашизму. За лінією фронту, в тилу ворога, існував ще один фронт – партизанський. Учасники «малої війни» в умовах жорстокого окупаційного режиму зі зброєю в руках боролися в партизанських лавах з грізним ворогом. Тому ми не маємо морального права забути про їхню жертовність!

Підготовка до сесії обласної ради

Пленарне засідання 31 сесії Сумської обласної ради відбудеться 20 грудня 2019 року

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube