Пам'яті Конотопської битви

9 липня у с. Шаповалівка Конотопського району Сумщина відзначала 357 річницю перемоги в Конотопській битві. Конотопська (або Соснівська) битва була одним з ключових епізодів російсько-української війни 1658–1659 років.

Війська гетьмана Івана Виговського за підтримки військ Кримського ханату змогли відбити атаки московських загарбників і довели, що Україна має право претендувати на самостійність і незалежність.

Святкові заходи розпочались біля пам’ятника «Шаблі», що знаходиться на в’їзді в село. Сюди з’їхалися представники влади, громадськості, політичних сил, духовенства. Від Лебединського району делегацію очолили голова районної ради Василь Калита і голова райдержадміністрації Віктор Химич.

Усіх присутніх зі святом привітали голова Сумської обласної ради Семен Салатенко та заступник голови Сумської облдержадміністрації Микола Подопригора. До вітальних слів також долучився член Меджлісу кримсько-татарського народу, голова благодійної організації «Фонд «Крим»» Різа Шевкієв. Він зазначив, що кримських татар і українців споконвіку об’єднує протидія спільному ворогу і загальна перемога. Тому нашим народам слід завжди триматися разом. Також з поздоровленнями виступили народні депутати України, представник Міністерства регіонального розвитку Оксана Іонова, гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк та лідер ПО «Свобода» Олег Тягнибок.

На знак пошани і вираження глибокої вдячності полеглим у битві, офіційні особи та представники громадськості поклали квіти до пам’ятного знаку і святковою ходою вирушили до центру села. Представники духовенства на чолі з архієпископом Сумським та Охтирським єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату Мефодієм провели біля комплексної пам’ятки природи «Козацька Могила» заупокійну літію за загиблими у Конотопській битві гетьманцями. Урочистості завершились у центральному сквері біля пам’ятника гетьману Івану Виговському.

Тут розпочалася святкова програма з виступами кращих вокальних та хореографічні колективів художньої самодіяльності Сумщини, серед яких був і народний аматорський вокальний ансамбль лебединського районного будинку культури «Лебедія» (керівник Сергій Шульов), котрий відзначили дипломом управління культури і туризму Сумської облдержадміністрації та цінним подарунком.

Поряд зі сценою гостинно зустрічало відвідувачів і усіх охочих містечко майстрів. Кожен район представляв себе тут окремими куренями, котрі відтворювали побут справжніх українських осель, прикрашених мистецькими виробами народних умільців. На виставці-ярмарку демонструвалися вироби найрізноманітнішої направленості: вишивка, гончарство, ткацтво, лозоплетіння, різьбярство та ін. Бажаючі могли придбати собі пам’ятні сувеніри й продегустувати справжню українську кухню, стравами якої радо пригощали в куренях. Охочі ж більше довідатися про історію і культуру давнини могли завітати до музею «Історії Конотопської битви 1959 р.» та прийняти участь у «козацьких забавах».

До огляду куренів долучилися й керівники області. Лебединський курінь тепло зустрів їх хлібом-сіллю та атмосферою справжньої української домівки, за що здобув досить схвальні відгуки.

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube