Великописарівщина: швидка фінансова допомога для аграріїв – аграрна розписка

Семінар-навчання з питань нових форм кредитування аграрного сектору «Аграрні розписки в Україні» для сільгоспвиробників Великописарівщини організував відділ агропромислового розвитку (начальник Анатолій Ігнатенко). А провів семінар консультант проекту «Аграрні розписки в Україні» в Сумській області Андрій Сухоставець спільно із київськими представниками.

Вони репрезентували аграріям нашого району проект впровадження нової фінансової технології в кредитних відносинах між сільськими господарствами, середніми та малими фермерами, банківськими установами та підприємствами інших галузей економіки.

Консультант проекту відзначив, що Проект реалізується компанією IFC, яка є членом Світового банку, за партнерства Швейцарської Конфедерації в Україні. Попередньо він уже працював у чотирьох областях: Полтавській, Черкаській, Вінницькій та Харківській. Цьогоріч до нього приєднались Хмельницька, Миколаївська, Сумська та Тернопільська області.

Традиційним виходом із скрутної ситуації для сільгоспвиробників завжди було кредитування, що давало змогу на деякий час забезпечити подальший розвиток господарської діяльності підприємства. Але останні падіння української економіки дало поштовх для підвищення процентних ставок кредитування, що стало непідйомним для більшості представників бізнесу. Крім цього, українські банки далеко не завжди надавали кредити малим та середнім аграрним підприємствам. У 2015 році процентні ставки з кредитування аграрного сектору досягли 35% відсотків, що значно вище ніж у країнах Європи. За даними Національного банку України станом на 01.12.2015 підприємства агропромислового комплексу України залучили кредитів на 115,5 млрд. грн. Але переважно кредити у аграрному секторі надаються великим агрохолдингам, у яких й великі обсяги технічних і матеріальних ресурсів. Як наслідок, вони мають низький рівень ризику щодо повернення кредитних коштів. Незважаючи на бюджетні кошти, які були направлені на здешевлення кредитів, недостатність матеріальних та технічних ресурсів поставила багатьох українських аграріїв у глухий кут.

У зв’язку з цим, Верховна Рада України знайшла альтернативу, передбачену Законом України «Про аграрні розписки». Цей Закон набув чинності ще 19.03.2013 року та надав змогу аграрним виробникам України залучати кошти для забезпечення своєї діяльності під заставу майбутнього врожаю. 

Прийняття цього Закону в Україні передував вдалий досвід використання такого інструменту небанківського кредитування в Бразилії. Прототипом аграрних розписок є договори Cedula de Produto Rural, які були запроваджені в Бразилії 1994 року. Набувши широкого попиту серед малих і середніх аграрних підприємств, такий метод фінансування щороку дозволяє залучати 25 млрд. доларів у приватний сектор агропромислового комплексу Бразилії, а це становить майже 40% від усіх інвестицій, які залучаються в аграрну галузь. 

Але в Україні така альтернатива не набула широкого попиту одразу, адже був відсутній чіткий механізм функціонування нового інструмента кредитування. Лише восени 2014 року спільним наказом Міністерства аграрної політики та продовольства і Міністерства юстиції України було запроваджено пілотний проект з відпрацювання механізму введення в обіг аграрних розписок за сприяння Міжнародної фінансової корпорації (IFC). Такий проект отримав назву «Аграрні розписки в Україні» та розпочав своє функціонування із цього року й на Сумщині.

Наскільки дієвим він виявиться для сільгоспвиробників Великописарівщини — покаже час.

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube