На Великописарівщині відкрито меморіал, присвячений подвигу визволителів - танкістів-кантемирівців

У березовій лісосмузі поблизу села Спірного, що на Великописарівщині, було відкрито меморіал, присвячений подвигу танкістів-кантемирівців, які звільняли наш район від німецько-фашистських загарбників.

Пам’ятник було вирішено поставити неподалік від місця загибелі від німецької авіабомби генерала Григорія Антонова.

Не зважаючи на спекотну погоду і віддаленість від населених пунктів, на відкриття пам’ятника прибула велика кількість небайдужих до нашої історії жителів та гостей району. Над полем бойової слави — місця загибелі наших воїнів, лунали журливі та героїчні мелодії у виконанні рябинівського духового оркестру під керівництвом Леоніда Проценка. Вшанувати подвиг героїв Великої Вітчизняної війни завітали нинішні герої — учасники АТО та волонтери. Серед них добре відома жителям району волонтер Оксана Федьченко, яка передавала допомогу нашим воїнам в зону АТО від сільгоспвиробників, підприємців та жителів району.

Ведуча урочистостей запросила до слова головного ініціатора встановлення пам’ятника генералу Антонову та воїнам-танкістам Миколі Бантову. У своєму виступі Микола Іванович сказав, що незважаючи на те, що він місцевий житель, героїчна і трагічна правда про загибель наших воїнів на полях біля Спірного та Ямного довго залишалася для нього невідомою. Знав тільки, що довго після війни дітлахи з навколишніх сіл ходили купатися у глибокі вирви від авіабомб та ловили тут рибу. Уперше він почув про бої влітку 1943-го від колишнього голови районної ради, багаторічного керівника профспілки працівників сільського господарства Григорія Євченка. Із того часу невшанована пам’ять загиблих не давала йому спокою. І от, отримавши однодумця в особі історика з Харкова Андрія Парамонова, Микола Бантов вирішив розкрити для громадськості цю маловідому подію в історії війни. Харківський історик підготував низку публікацій про генерала Антонова в районній газеті. за його історичними розшуками було створено куточок пам’яті генерала у Ямненському шкільному музеї. А підсумувалося це все врешті-решт відкриттям пам’ятника.

За словами Андрія Парамонова, ідея встановити монумент на місці загибелі 4-го гвардійського Кантемирівського танкового корпусу прийшла під час підготовки книги про учасників війни с. Ямного. «Тоді мені стало відомо про загибель 8 серпня 1943 року заступника командира 4-го гвардійського Кантемирівського танкового корпусу генерал-майора Григорія Яковича Антонова. В інтернеті про цю подію було всього дві замітки і ті суперечливого характеру. У книгах про бойовий шлях Кантемирівського танкового корпусу ця подія взагалі не висвітлювалося», — розповів Андрій Федорович. Щоб відновити картину тих днів, експертам довелося вивчати документи, шукати родичів і спілкуватися з місцевими жителями.

«Тут і сьогодні видно бомбо-ями по обидва боки траси Велика Писарівка - Охтирка, як результат бомбардування. Найсумніше, що в той ранок 8 серпня 1943 року загинув не тільки генерал Антонов, пропали безвісти 42 солдати і офіцери танкового корпусу», - зазначив історик. І от тепер історична правда відновлена. Жителям району буде де вшанувати пам’ять загиблих героїв і не лише під час святкування якихось історичних дат, а постійно.

На урочистостях цього дня виступили представники громадськості, учасники АТО, волонтери. Вшанували пам’ять загиблих та подякували за встановлення пам’ятника і керівники району — очільник районної ради Дмитро Сипко та голова райдержадміністрації Григорій Сіденко.

Біля пам’ятника пройшла панахида за загиблими воїнами, яку відслужив отець Ігор.

Фіналом урочистостей цього дня стала репрезентація в районному будинку культури документального фільму про звільнення району від німецько-фашистських загарбників «Танковий удар».

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube