telegram Facebook Twitter instagram Youtube

18 травня – День боротьби за права кримсько-татарського народу

18 травня – День боротьби за права кримсько-татарського народу

80 років тому відбувся геноцид кримсько-татарського народу.

11 травня 44-го року було підписано Постанову Державного комітету оборони СРСР «О крымских татарах», з грифом «совершенно секретно». В преамбулі цього документу кримські татари звинувачувалися у зраді, зокрема у масовому дезертирстві з лав Червоної Армії, співробітництві із німецькою адміністрацією, участі в каральних акціях проти радянських громадян, а також у підготовці їх вивезення на примусові роботи до Німеччини.

Ці звинувачення стали підставою для виселення всього кримськотатарського народу з Криму. Сама спецоперація з їх депортації відбулась впродовж трьох діб - 18-20 травня. Забезпечували її 32 тисячі співробітників НКВС, для виселення було задіяно 67 залізничних ешелонів.

Впродовж 45-46-го років ще майже 9 тисяч демобілізованих військовослужбовців кримських татар були направлені до трудових таборів Сибіру та Уралу і лише у 53-му році їм дозволили возз’єднатися із своїми родинами. Серед них – і двічі Герой Радянського Союзу, льотчик-ас Амет-Хан Султан. 

Ще близько 6 тисяч осіб, звинувачених у співпраці з німцями, відправили до ГУЛАГу. Загалом цифра депортованих кримських татар із Криму становить 200 тисяч осіб.

Більшість, 85%, було вислано до спецпоселень Узбекистану. Решта до Сибіру, Уралу та Казахстану.

В Україні депортацію кримськотатарського народу визнали геноцидом.

Світла пам’ять десяткам тисяч невинним жертвам кримськотатарського народу, які загинули унаслідок депортації 1944 року! Seninleyiz! Biz kazanacağız!

Сумщина сумує разом з усією Україною…

Також читайте:

Останнє оновлення на П'ятниця, 17 травня 2024, 14:05

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top