Дуже людно було 22 серпня в обласній філармонії. Тут зібралися керівники Сумщини й усі, хто цікавляться мистецтвом. Привід – виставка робіт проєкту Анни Гавриленко та Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв «Перевтілення: портрети, що оживають», реалізованого за Грантом Президента України молодим діячам у галузі образотворчого мистецтва. Дванадцять старовинних полотен – дванадцять сучасних картин. Моделі, що позували – жителі Сумщини, які нібито перенеслися у просторі й часі. Серед них є і голова Конотопської РДА, депутат обласної ради Тетяна Сизон.
Організатори говорять, що фотопроєкт, який був реалізований протягом 2021-2022 років, покликаний досягти одразу двох важливих цілей: актуалізувати мистецьку спадщину із фондів музеїв Сумщини та пробудити й зміцнити інтерес суспільства до традиційного українського одягу й унікальної культури нашого народу загалом.
Голова Сумської обласної ради Віктор Федорченко сказав, що, зайшовши в зал, ніби потрапив у минуле. Бо саме в ті часи, які зображені на старих картинах, проходило його дитинство. «Кожне полотно дуже цікаве і навіює певні асоціації. Біля кожного портрету можна стояти й дивитися годинами. Сподіваюся, що такі ж світлини з нашими сучасниками будуть і через багато років. Ті, хто споглядатимуть на них, згадуватимуть, що наше покоління працювало на перемогу. Бажаю всім насолодитися сьогоднішньою виставкою і подякувати воїнам ЗСУ за надані нам можливості творити і споглядати артмистецтво», - зазначив голова обласної ради.
Ця виставка, як ковток свіжого повітря для сумчан. Бо нині музеї закриті, а в філармонії вона триватиме декілька тижнів. Далі її покажуть у містах області.
«Захоплює дух від цих робіт, а сама виставка нагадує нам про нашу історію, коріння, культуру, - поділився голова Сумської ОДА, керівник військової адміністрації Дмитро Живицький. – Наша область відома своїми митцями, і про це треба говорити. Тому дякую всім, кому прийшла ця ідея, і всім, хто втілив її у життя. А те, що Президент надав нам цей грант, підтверджує, що Сумщина є в центрі уваги і ми сьогодні, пишаючись нашим минулим, творимо сьогодення».
З метою створення деталізованих світлин полотен фахівці Центру культури співпрацювали з Сумським обласним художнім музеєм ім. Никанора Онацького, Конотопським краєзнавчим музеєм ім. О.М. Лазаревського та Роменським краєзнавчим музеєм Державного історико-культурного заповідника «Посулля».
Допомагав у втіленні проєкту й народний депутат Микола Задорожній. Він певен, що розвиток культури і мистецтва є показником розвитку держави. «Сьогодні ми маємо допомагати митцям, оскільки тільки та нація, у якої є історія і культура, буде жити. І саме в цьому є сила нашого народу. Вітаю всіх учасників та дякую всім, хто допомагав», - сказав депутат.
У проєкті відтворено 12 картин, зокрема:
1. Федір Кричевський «Автопортрет у свитці» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
2. Микола Пимоненко «Дівчина з відрами» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
3. Федір Кричевський «Три покоління» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
4. Костянтин Ломикін «Рідна мати моя» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
5. Микола Пимоненко «Портрет Марії Нестеренко» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
6. Харитон Платонов «Дівчина-українка» з колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького
7. Віктор Коровчинський «Дівчата з Коровинців» з колекції Роменського краєзнавчого музею Державного історико-культурного заповідника «Посулля»
8. Віктор Коровчинський «Селянка з Засулля» з колекції Роменського краєзнавчого музею Державного історико-культурного заповідника «Посулля»
9. Віктор Коровчинський «Селянка з Недригайлова» з колекції Роменського краєзнавчого музею Державного історико-культурного заповідника «Посулля»
10. Ярема Отришко «Українська дівчина» з колекції Роменського краєзнавчого музею Державного історико-культурного заповідника «Посулля»
11. Гнат Яременко «Портрет матері» з колекції Конотопського краєзнавчого музею ім. О.М. Лазаревського
12. Олександр Гофман «Дівчина в хустині» з колекції Конотопського краєзнавчого музею ім. О.М. Лазаревського.
Команда проєкту:
Керівники: Євгенія Бистрицька та Людмила Гураль
Виконавець проєкту: Анна Гавриленко
Фотохудожник: Ніна Андрієнко
Науковий консультант: Вікторія Гавриленко
Дизайнери: Катерина Ухіна та Євген Колесник
Також читайте: