Відзнака обласної ради – берегині Кролевецького ткацтва

Музей Кролевецького ткацтва, без перебільшення, можна назвати дітищем однієї з палких поціновувачів неповторимого народного промислу – тканого рушника - Галини Ніжнік. Нині тут зібрано матеріали і предмети з історичного та культурного розвитку ткацтва Кролевеччини. А розпочиналося все з неабиякого бажання Галини Кирилівни та її однодумців зібрати в одному місці й зберегти для наступних поколінь творіння рук кролевецьких майстринь, традиції пращурів.

Кролевецькі рушники були знані на Сумщині та за її межами давно. Колись у Кролевці існувала славнозвісна фабрика художнього ткацтва. Новітні часи, на жаль, посприяли її закриттю. Але залишилися народні майстрині, для яких ткацтво не просто робота, а життя. І вони продовжували, як і де тільки могли справу свого життя.

Та особливого розголосу унікальні вироби набули після 1995 року, коли в Кролевці відбувся перший Міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Кролевецькі рушники». За роки його існування ні один гість не поїхав з гостинного міста без хоча б маленького сувійчика витканого простого полотна. Так і розлетілися по всьому світу кролевецькі рушники!

Звичайно, приємно вдома мати краплину творіння рук кролевецьких майстринь, але завжди хочеться дізнатися побільше про історію самого ткацтва, як, на чому, хто, як довго виконує непросту роботу.

- У родинах кролевчан і нині зберігаються рушники, інші речі вжитку, які виткали їхні бабусі чи прабабусі, - розповідає Ганна Ніжнік. - Але хто їх там бачить? Тому коли 19 листопада 2011 року у рамках проведення було відкрито музей Кролевецького ткацтва, більшість моїх земляків передали свої сімейні реліквії на вічне зберігання до осередку культури.

Розташовано музей в історичній садибі родини Огієвських (бульв. Шевченка, 33), де колись гостював Великий Кобзар. В його основі - спадщина музейної кімнати колишньої Кролевецької фабрики художнього ткацтва. Музейна збірка стародавніх і сучасних творів художнього ткацтва нараховує понад 800 унікальних експонатів, з яких половина – рушники. Найстаріший з рушників датується 1839 роком.

Ткані вироби, які зберігаються у постійно зростаючих фондах музею, дійшли до нас із ХІХ-ХХ століть. Це різноманітні предмети декоративно-ужиткового та обрядового призначення, передусім рушники, розмір й оформлення яких залежали від використання їх у побуті й обрядах. Узорні тканини інтер'єрного вживання – настільники, рядна, фіранки. Кожен твір художнього ткацтва, що зберігається в музейній колекції, доносить до сучасників уяву про естетичні уподобання та високу майстерність їх творців.

Музей – це культурний храм Кролевеччини, де панує позитивна енергетика, це непересічна історія й гордість краю. І заправляє усім цим скарбом ентузіаст своєї справи Ганна Ніжнік.

- Хочемо, аби наш місцевий музей став національним, адже кролевецькі рушники прославляють не тільки Сумщину, а всю нашу неньку-Україну, - зауважує берегиня. – Уже кілька років працюємо над тим, щоб наші кролевецькі рушники було включено до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Дуже непросто «пробитися» до цього спеціалізованого закладу ООН. Треба виконати цілу низку умов. Серед яких і науково-пошукова-дослідницька робота, яку проводять українські та міжнародні експерти щодо вивчення, збереження, популяризації елемента нематеріальної культурної спадщини «кролевецьке переробне ткацтво». Про музей ткацтва і ткаль створено книги, буклети, відеоролики. Його працівники постійно беруть участь у міжнародних виставках та конференціях.

Нещодавно директор районного комунального закладу «Музей кролевецького ткацтва» Ганна Ніжнік за багаторічну працю високий професіоналізм, значний особистий внесок у відродження, збереження і розвиток традиційного народного мистецтва та художніх промислів нагороджена Почесною відзнакою Сумської обласної ради «За заслуги перед Сумщиною» ІІІ ступеня.

- Ця висока нагорода не тільки моя, – говорить Ганна Кирилівна, - а й усіх співробітників музею, небайдужих до благородної справи збереження унікального Кролевецького ткацтва моїх земляків-кролевчан. Будемо ще плідніше працювати на нові результати!

Також читайте:

 

Останнє оновлення на Середа, 28 серпня 2019, 08:13

Підготовка до сесії обласної ради

Управління майном Сумської обласної ради інформує

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube