telegram Facebook Twitter instagram Youtube

На місці, де бував Кобзар: у Ромнах пройшли святкові заходи до 100-річчя пам’ятника Тарасу Шевченку

26 жовтня роменська громада віншувала неперевершеного Кобзаря. Привід для цього особливий – 100 років тому в Ромнах було встановлено пам’ятник національному символу України Тарасу Шевченку. Причому монумент неабиякий – він вважається одним із перших не лише в нашій державі, а й цілому світі.

В урочистостях, присвячених такій непересічній події, взяли участь представники регіонального парламенту: заступник голови Тетяна Головко та депутат обласної ради Вікторія Мурич. За їхніми словами, святкування увібрали в себе багато цікавих заходів.

«Тут воєдино поєдналися історія, мистецтво, культура і, звісно ж, велика шана як до великого Тараса, так і до легендарного творця, уродженця Роменщини Івана Кавалерідзе, який закарбував у камені постать Кобзаря», – зазначила Тетяна Головко.

На переконання Вікторії Мурич, у Ромнах відбулася, без жодних перебільшень, подія століття. «У жовтні 1918 року геніальний скульптор Іван Кавалерідзе створив перший у світі монументальний пам'ятник не менш геніальної особистості Тараса Шевченка. І сталося це не у Львові чи Києві, не у Харкові чи Полтаві, а в нас – у Ромнах», – із захватом переповіла народний обранець.

У межах святкувань у Роменській міській раді відбулася прес-конференція за участі істориків, громадських та культурних діячів. На ній прозвучало чимало вікопомних фактів. Приміром, місце, де встановлено пам’ятник Шевченку, обрано невипадково. Влітку 1845-го видатний поет побував на уславленому Іллінському ярмарку. Там, де багато років тому знаходився його намет, тепер височіє скульптурна окраса Роменщини. На думку знавців, її автор Іван Кавалерідзе зміг відтворити непохитну силу духу митця, його нерозривний зв'язок із рідною землею. Отож не дивно, що саме цей монумент називають найбільш «людяним» пам'ятником Кобзарю. 27 жовтня 1982 року бетонну скульптуру, що поволі почала руйнуватися, замінили бронзовою копією, котрою щоразу захоплюються всі, хто опиняється на бульварі Шевченка у Ромнах.

Звичайно ж, там було особливо велелюдно у святковий день. До покладання квітів біля підніжжя пам’ятника великому Тарасу долучилися не лише всі бажаючі роменці, а й численні гості міста. Чималий інтерес викликала й експозиція робіт Івана Кавалерідзе, яку спеціально до такої нагоди представили в місцевому краєзнавчому музеї. Яскравим фінальним акордом святкувань стала тематична літературно-мистецька програма «Із Кобзарем у серці», під час якої глядачі отримали справжню естетичну насолоду, а деякі з них до того ж – ще й заслужені нагороди. Власне, за значний внесок у збереження архітектурної спадщини Роменщини Сумська обласна рада відзначила головного архітектора м. Ромни Юрія Литвиненка.

«Подібні заходи мають велику об’єднавчу силу. Завдяки їм вкотре переконуєшся, що наше величне минуле – це ключ до успішного майбутнього. Українська земля зростила геніального Кобзаря, дала життя славетному Кавалерідзе та тисячам інших видатних особистостей, які змінювали та продовжують змінювати хід історії, впливати на світогляд кожного з нас», – зазначила Тетяна Головко.

«Для кожного Шевченко свій, – упевнена Вікторія Мурич. – Для мене він не просто поет у шапці та кожусі, якому необхідно кілька разів на рік принести квіти до постаменту. Для мене він титан Слова, борець Духу. Феномен Кобзаря набагато глибший, ніж здається на перший погляд, а його настанови живі й актуальні зараз, як ніколи. Тож хай Шевченко буде для нас не лише частиною шкільної програми чи атрибутом протокольного патріотизму. Нехай волелюбний дух великого Тараса стане нашим життєдайним джерелом та вказуватиме моральний вектор у щоденному поступі!»

 

Останнє оновлення на Четвер, 10 лютого 2022, 15:53

Про функціонування «Пункту незламності»

Документи облради

Go to top