telegram Facebook Twitter Youtube

Володимир Токар і депутати єдині в тому, що Сумський центр служби крові має бути обов’язково збережений

На розгляд Верховної Ради України внесено законопроект «Про донорство крові та її компонентів». Окрема стаття проекту закону направлена безпосередньо на знищення державно-приватного партнерства у сфері заготівлі та переробки крові й її компонентів. Замість впровадження та розвитку нових форм організації служби крові вона фактично відкидає її назад у радянське минуле, впроваджуючи норму про те, що заготівлю, переробку, тестування донорської крові можуть здійснювати лише комунальні некомерційні заклади. Це означає можливу ліквідацію єдиного в Україні центру крові європейського рівня, яким по праву пишаються Суми і який нещодавно був занесений до Книги рекордів України за кількістю донацій на душу населення.

У такому вигляді, якому він є нині, Сумський центр служби крові створений майже 10 років тому за ініціативи тодішнього голови обласної ради Володимира Токаря. Наразі 75% акцій належить підприємству «Біофарма» і 25% - Сумській обласній раді. За ці роки розвитку «Біофарма» інвестувала у Сумській центр крові понад 3 млн. доларів США, і на сьогоднішній день такого обладнання немає ніде в Україні. Можна було б сподіватися, що досвід Сумщини у цьому напрямку буде поширюватися. Однак з’ясувалося, що в цьому зацікавлені далеко не всі законодавці та чиновники вищих рівнів.

Голова Сумської обласної ради Володимир Токар говорить, що він пишається таким закладом. «Ми намагаємося брати приклад з Європи, а Європа вона ось – у центрі крові. Тут зроблений ремонт, закуплене новітнє обладнання і медпрепарати, не існує жодної людини, яка б жалілася на заклад. Немає до нього претензій і в управління охорони здоров’я. Більш того, у захваті від нашого центру крові навіть зарубіжні партнери».

Керівник депутатського корпусу задається питанням: який зиск із передачі центру крові до комунальної власності? Він наголошує, що приватники заберуть своє обладнання, бо воно дороговартісне, а обласний бюджет не зможе вкладати такі кошти. Тоді Суми взагалі можуть опинитися без центру крові. «Навпаки – треба підтримувати подібне партнерство держави і приватного бізнесу, бо воно приносить користь. Треба підходити до кожного питання по-господарськи. А якщо хтось хоче політичного піару – це не та тема», – зазначив Володимир Токар.

Його підтримують і батьки онкохворих дітей. Оксана Смольникова згадує, як ще 10 років тому за тромбоконцентратом для онкохворої дитини треба було їхати на Харківщину або Київщину. І були випадки, коли компонент просто не встигали довозити – дитина помирала, не дочекавшись життєво необхідних ліків буквально декілька годин. З оновленням Сумського центру служби крові ситуація кардинально змінилася. Тепер онкохворі діти забезпечені кров’ю та її компонентами повністю, препарати можуть доставити будь-якої години.

На захист законопроекту його автори говорять, що на оновлення станцій переливання крові виділять 170 млн. доларів. Але цього, за попередніми підрахунками, вистачить лише на 13 установ, а їх в Україні майже 60.

Загроза втратити статус, а з ним інвестора і перспективи розвитку центру змусила звернутися за допомогою. Громадські організації - партнери, донори підписали звернення до обласних депутатів із проханням захистити центр крові.

Олександр Стрельченко, який неодноразово здавав кров для тих, хто її потребує, наводить приклад, що завдяки найсучаснішому обладнанню протягом останніх років у Сумській області не зареєстровано жодного факту інфікування хворих через препарати крові. А медичні заклади області забезпечені цілющою речовиною у повному обсязі.

«Давайте розвивати те, що напрацьовано, а не займатися руйнуванням добре налагодженої роботи. Наш центр є гордістю Сумщини й усієї України. До нас приїжджає кровемобіль, який відправляє кров та її компоненти пораненим бійцям і мирним жителям в АТО. Повністю забезпечені лікарні області і, головне – діти. У будь-який час доби можна отримати кров, якщо трапилася аварія чи трагедія. Треба не псевдореформи просувати, а реально дбати про один із кращих об’єктів області», – зазначив народний обранець.

Його підтримує колега по депутатському корпусу Андрій Кисіль.

«У 2009 році Сумська обласна рада на чолі з Володимиром Токарем прийняла безпрецедентне рішення про створення на базі станції переливання крові підприємства на засадах державно-приватного партнерства. Це рішення виявилося по-справжньому доленосним. Воно дало змогу не лише врятувати заклад служби крові від повного занепаду, який спостерігався на той час, а й відкрило новий шлях для всієї служби крові України», – висловив свою точку зору депутат. Він вважає обов’язком відстоювати наш донорський центр, його досвід, користь та потрібність.

Тож і керівник обласного парламенту, і депутати єдині в тому, що Сумський центр служби крові треба зберегти. Тому планують направити до Верховної Ради України звернення з проханням не знищувати однією нормою закону напрацьовані десятиліттями результати вдалої роботи.

Також читайте:

Коронавірус: профілактика, інфікування і поширення

Документи облради