telegram Facebook Twitter Youtube

Вікторія Мурич: «Повага до власної історії починається з поваги до могил своїх предків»

Депутат Сумської обласної ради Вікторія Мурич разом з краєзнавцем Віктором Клейніхом ще 2017 року розробили проект вартістю близько 45 тис. грн у рамках "Громадського бюджету м. Ромни". Вони мали на меті насамперед вшанувати земляків, якими пишається край, Україна, світ, культивуючи пам’ять про них.

- Хто бував у Львові на Личаківському кладовищі не міг не помітити, скільки видатних людей знайшло там вічний спокій, і головне - як дбайливо львів'яни ставляться до поховань. Цей Державний історико-культурний музей-заповідник є неабияким цікавим туристичним об'єктом, – ділиться роздумами Вікторія Мурич. - Але мало хто знає, що й у Ромнах так само багато поховано наших земляків, слава про яких вийшла далеко за межі міста  і навіть країни.

Серед них науковці, театрали, актори кіно, видатні архітектори, спортсмени, меценати. Насамперед це Степан Шкурат (актор театру і кіно, знявся у фільмі "Вій"), Ганна Затиркевич-Карпинська (актриса, корифей українського театру), відомі брати-архітектори Колесови, один з яких є архітектором резиденції "Межигір'я" та реставратором Маріїнського парку; відомий байкар Павло Ключина; Григорій Навроцький (ініціатор будівництва Лібаво-Роменської залізниці); Василь Панєвін (меценат будівництва Олександрівської церкви, майже на тому місці зараз знаходиться Альтанка); Андрій Воликівський (засновник капели ім. Леонтовича, яка неодноразово виступала навіть у США); мати-героїня Олександра Деревська, Євгенія Кавалерідзе (донька відомого скульптора Івана Кавалерідзе) і т.д. Цей список можна продовжувати ще довго.

- На жаль, не всі прізвища ми занесли на інформаційне панно, бо багато поховань було зруйновано, – говорить пані Вікторія, яка особисто доклала чимало зусиль, аби мрія її та однодумців стала реальністю. - Але те, що вдалося зберегти, ми з радістю репрезентували у п'ятницю, 14 вересня, у рамках святкування Дня міста. Відрадно, що на відкриття завітали родичі похованих на кладовищі видатних Степана Шкурата, Михайла Богданова та Михайла Ляшенка.

Свого часу роменці проголосували за дану ініціативу й ось тепер нарешті змогли насолодитися результатом спільної праці, до якої були долучені, крім спеціалістів, просто небайдужі містяни, які добре усвідомили істину: хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Без них нічого б не вийшло!

Але цій днині передувала кропітка непроста робота - численні зустрічі з краєзнавцями та істориками, формування списків, узгодження макету металевої конструкції та інформаційної частини стенду, пошук поховань на кладовищі, ряд організаційних питань...

Депутат обласної ради Вікторія Мурич переконана, що повага до власної історії починається з поваги насамперед до могил своїх предків. А загальна культура людини/міста/нації визначається ставленням до пам'яті померлих.

- Сподіваюся, даний інформаційний стенд допоможе роменцям ще глибше ознайомитися з історією рідного краю та постатями, які її творили, а молодь зможе перейняти естафету від своїх предків й розвиватиме рідне місто за їхнім прикладом.

Наступним кроком діяльності народного обранця та її однодумців стане встановлення вказівників на кладовищі та розробка тематичного буклету, у тому числі й електронного, щоб кожен бажаючий міг ознайомитися з видатними земляками, похованими на центральному кладовищі, не виходячи з дому.

Також читайте:

Підготовка до сесії обласної ради

Документи облради

Коронавірус: профілактика, інфікування і поширення