Допомога паліативним хворим має бути дієвою і системною

Саме питанню паліативної допомоги людям з невиліковною хворобою, які потребують повсякчас кваліфікованої медичної допомоги та догляду, а також  психологічної, соціальної, духовної та моральної підтримки, була присвячена нарада в обласній раді, яку провела заступник голови Тетяна Головко.

Залучені до розмови провідні спеціалісти з охорони здоров’я, депутати обласної ради, представники громадських організацій і духовенства наразі обговорювали проект обласної Програми розвитку паліативної допомоги на 2018-2020 роки, яку планується затвердити уже на черговій сесії обласної ради.

Відкриваючи нараду, Тетяна Головко наголосила, що області, громадянам потрібна програма не для «галочки», а дієва, конкретна, заходи, нею передбачені, забезпечені фінансово. Тому, незважаючи на те, що документ уже зверстано, він все одно потребує доопрацювання, внесення тих чи інших коректив.

Виступачі медики засвідчили, що, на превеликий жаль, сьогодні відсутні національні стандарти паліативної допомоги. І все ж сумчани вирішили піти непротореним шляхом, підготувавши свою власну програму, над якою певний час трудилися, узгоджуючи різні аспекти, спеціалісти і громадські активісти.

Її метою стане усунення причини недосконалого розвитку паліативної допомоги та догляду в області. Що заважає? Насамперед недосконалі нормативно-правова база і система інформування громадськості з питань паліативної допомоги, недостатнє фінансування і низький рівень паліативної компетенції при професійній підготовці медичних працівників.

Нам слід, наполягали учасники наради, у найкоротший час, крім медичного забезпечення, підняти рівень духовно-морального виховання людей на основі цінностей любові, милосердя та співчуття до ближнього. Важливо навчитися втілювати ці цінності під час надання допомоги помираючим хворим та їх близьким. Хотілося б, аби більш дієву, практичну допомогу надавали недержавні організації та благодійники. Особливо на цьому, а також на поліпшенні застосування адекватних методів знеболення та усунення розладів фізіологічних функцій та інших соматичних проблем наголошували у своїх виступах депутати обласної ради Тетяна Головко, Володимир Горох, керівники медичних установ.

А ще має підвищитись роль і відповідальність місцевих органів влади для фінансової, соціальної, духовної, психологічної підтримки хворого та його рідних. Після ухвалення обласної програми стане на часі прийняття місцевих програм розвитку паліативної допомоги. Саме на цих поправках до програми наполягали представники Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

Звичайно, можна прийняти масу потрібних документів, але без необхідного фінансового підтвердження це буде лише декларація. Заплановано, що фінансування обговорюваної програми здійснюввтиметься з обласного та місцевих бюджетів, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених вітчизняним законодавством. За попередньою оцінкою, видатки на фінансування заходів з виконання програми становитимуть 29597,9 тис. гривень .

Підбиваючи підсумки наради, її учасники зійшлися на тому, що сьогодні стало на часі підвищення кваліфікації медичних працівників з питань паліативної допомоги (насамперед йшлося про учнів Лебединського і Сумського медучилищ), забезпечення ранньої діагностики, доступності на рівнях первинної, вторинної та третинної медичної допомоги, інтеграції паліативної допомоги в існуючу систему медичної допомоги, створення спеціалізованого закладу (хоспіс), запровадження служби паліативної допомоги вдома (створення мобільних бригад). Окремим рядком варто зазначити про паліативну допомогу хворим діткам, яку особливо вони та їхні батьки потребують.

Словом, розмова була по-діловому принципова і кваліфікована. Вирішено, що до засідання профільної депутатської комісії обласної ради ще будуть надходити зауваження і доповнення до програми, яку потім розглянуть депутати уже на пленарному засідання сесії.

- Ми повинні дійти до кожного, - зауважила на останок зустрічі Тетяна Головко, - наша Програма має стати основою обласної політики з паліативної допомоги дорослим та дітям з онкологічними захворюваннями, хворим на СНІД, пацієнтам з важкими соматичними захворюваннями та літнім людям, іншим особам, які потребують паліативної допомоги, а також підвищити доступність отримання опіоїдних анальгетиків для лікування хронічного больового синдрому паліативними хворими через аптечні та лікувально-профілактичні заклади області. Важливо охопити навчанням медичних, соціальних працівників, волонтерів, піклувальників, опікунів і, звичайно, населення потребує повної і якісної поінформованості про проблеми паліативної допомоги.

 

Увага!

02.06.2020 року о 10.00 у приміщенні обласної ради (2 поверх, кімната 19) відбудеться засідання постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального та дорожнього господарства, будівництва, архітектури та надзвичайних ситуацій, енергоефективності та енергозбереження.

Підготовка до сесії обласної ради

Звіт начальника ГУНП в Сумській області про діяльність поліції за 2019 рік (завантажитипереглянути)

telegram Facebook Twitter Youtube

Документи облради