telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Питання Гамаліївського монастиря тепер під особистим контролем Прем’єр-міністра України

25 січня 2016 року заступник начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області Леонід Калашников та перший заступник голови обласної ради Анатолій Річкаль взяли участь у міжвідомчій нараді в Міністерстві юстиції України. Питання, що розглядалося, – відокремлення пам’ятки архітектури національного значення Собору Різдва Богородиці Гамаліївського монастиря від території Шосткинської виправної колонії (№ 66) в Сумській області.

Нарада пройшла під головуванням директора Департаменту взаємодії з органами влади Міністерства юстиції України Наталії Козловської. Протягом трьох годин своє бачення розв’язання проблеми висловлювали представники декількох Міністерств України.

Згідно з літописом, гетьман Скоропадський та його дружина вирішили збудувати на місці Гамаліївської пустелі, заснованої Антоном Гамалієм, храм на честь священомученика Харлампія. Перший храм був заснований з благословення Київського митрополита Варлаама Ясинського у 1702 р. Спочатку там був жіночий, згодом – чоловічий монастир. У 1924 році його було закрито. На території монастиря було побудовано дім престарілих і дитячий притулок, а церкву переобладнано на сільський клуб. У 1928 р. у монастирі провели конфіскацію цінностей, був розпечатаний і розграбований склеп Скоропадського. З дзвіниці був скинутий і розбитий дзвін, який пішов на металобрухт. Церква була закрита. До 1961 р. будівлі та спорудження Гамаліївського монастиря належали колгоспу «40 років КПУ». У грудні 1961 р. рішенням Сумського облвиконкому територія монастиря була передана МВС УРСР, яке своїм наказом № 0270 організувало виправно-трудову установу посиленого режиму.

З 1991 року з метою духовного відродження засуджених стали залучатися монахи Києво-Печерської лаври, почалися богослужіння, і вже в 1994 р. відкрилась реставрована церква Святого Харлампія, яка діє і до цього часу. В ній проводяться богослужіння декількох конфесій. При установі діють середня школа та ПТУ.

Питання відокремлення церкви на державному рівні підняв колишній Президент України Віктор Ющенко у 2009 році. Але й по нинішній час воно не вирішено.

Тож результатом наради у Міністерстві юстиції стало більш глибоке ознайомлення її учасників з усіма особливостями можливого відокремлення Собору Різдва Богородиці від території колонії. На ці цілі, за словами Анатолія Річкаля, необхідно близько 6,5 млн. грн. Пропозиції по фінансуванню заходів будуть враховані при формуванні державного та обласного бюджетів на 2017 рік.

Переговори з цього питання не закінчені, вони триватимуть і далі як на міністерському, так і на обласному рівнях.

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top