telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Порядок дій в екстрених ситуаціях

Лілія Ричкіна: «Сумські аграрії готові до конструктивної розмови з владою, одночасно виступаючи за збереження пільг для сільгоспвиробників»

Заступник голови обласної ради Лілія Ричкіна, голова постійної комісії обласної ради, яка опікується питаннями АПК, Магомед Галаєв, депутат обласної ради, директор Департаменту АПК облдержадміністрації Олександр Непочатов, депутат обласної ради шостого скликання, знаний в області аграрій Григорій Поляков узяли участь у республіканській селекторній нараді з обговорення питання щодо внесених 24 грудня минулого року змін до Податкового кодексу України в частині спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, які почали діяти з першого січня 2016 року.

Серед учасників ділової розмови були народні депутати України, представники місцевої влади, керівники структурних підрозділів АПК, і найголовніше – сільгоспвиробники, саме ті, хто й забезпечує українців продуктами харчування.

Розмова була надзвичайно гострою, емоційною, адже торкалася найболючішого питання: як виживатимуть аграрії за новим кодексом, чи не доведеться взагалі багатьом з них припиняти свою діяльність, що виграють від таких нововведень наші громадяни, побачивши порожні полиці.

Донедавна діяв спеціальний режим оподаткування податком на додатну вартість – єдиний важіль державної підтримки, який здійснювався в автоматичному режимі без «ручного» втручання, що повністю виключало корупційну складову. Такий механізм підтримки мав велике значення для розвитку галузі сільського господарства. За її рахунок й забезпечувалися позитивні темпи розвитку і динаміка аграрного виробництва. А що тепер? З першого січня 2016 року відмінено дію спеціального режиму оподаткування на додану вартість. Аграрії переконані – такі дії влади призведуть до зменшення обсягів власних обігових коштів сільгосппідприємств, збільшення операційних витрат, суттєво зменшать прибутковість.

У велике християнське свято Хрещення Господнє, коли проходила селекторна нарада, настрій у її учасників був далеко не святковий. Представники кожної області ділилися своїми думками щодо критичної ситуації в АПК. Сільгосппідприємства на селі сьогодні – чи не єдині, які забезпечують роботою селян, є спонсорами навчальних і дошкільних закладів, своїм транспортом чистять дороги, наводить лад у населених пунктах тощо. Перелік добрих справ нескінченний, адже більше нікому прийти на допомогу мешканцям сіл, переважно людям похилого віку.

Усі виступаючі зійшлися на думці, що такі нововведення несвоєчасні, та й прийняті без попереднього узгодження з тими, хто має працювати за новим законодавством.

- Потрібно було спершу вивчити ситуацію, з’ясувати, що нововведення принесуть сільгоспвиробникам і державі, провести громадські слухання, - стверджує заступник голови обласної ради Лілія Ричкіна, - а також роз’яснювальну роботу, а не навпаки. (Як голосували народні депутати від Сумщини за зміни до Податкового кодексу дивіться в підсумках поіменного голосування нижче)

- Це просто недопустимо, коли селян просто грабують! – підтримує посадовця сільгоспвиробник з величезним стажем Григорій Поляков. – Той, хто займається рослинництвом, відтепер має відраховувати в державний бюджет десь 60 (а, може, й більше) відсотків свого прибутку, а тваринники – понад 70 відсотків. Враховуючи сучасні ціни на паливо, запчастини, добрива, корми тощо, підвищення мінімальної заробітної плати та орендної ставки за землю, на розвиток виробництва практично нічого не залишається.

Ще у липні минулого року депутати Сумської обласної ради зверталися до Президента України, Верховної Ради та уряду щодо недопущення скасування спеціальної системи оподаткування сільгоспвиробників і відшкодування ПДВ при експорті сільгосппродукції. Їхні колеги з Івано-Франківської обласної ради  надіслали листа Президентові з вимогою взагалі ветувати уже прийняті зміни до Податкового кодексу України. За їх відміну виступають парламентарі з Дніпропетровщини, Кіровоградщини, інших регіонів, стверджуючи, що віднині аграрний сектор, щоб вижити, має пряму дорогу в тінь.

Закон тотально б’є по аграріях, переконані учасники республіканської селекторної наради, створює напругу в суспільстві. Тому на часі, хоч і з запізненням, Всеукраїнське обговорення проблеми, у лютому-березні – парламентські слухання. Має відбутися чесний, принциповий діалог влади з аграріями.

Сумчани уже мають свої пропозиції. Зокрема Департамент АПК, врахувававши думку місцевих сільгопвиробників, говорить його директор, депутат обласної ради Олександр Непочатов, уже спрямував свої ініціативи уряду щодо поступового запровадження моделі акумуляції коштів податку на додану вартість за умови збереження спецрежиму акумуляції ПДВ із спрямуванням частини коштів (у розмірі 5-10%) до спеціального фонду Державного бюджету для підтримки галузі тваринництва.

Заступник голови обласної ради Лілія Ричкіна, за підсумками всеукраїнської селекторної наради, говорить, що сумчани готові до конструктивної розмови, ініціюють з метою запобігання корупції, а їхню думку поділяють й аграрії з інших регіонів, закріплення постійної ставки за користування землею, а також питання збереження спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість сільгоспвиробників до першого січня 2018 року.

А поки що українські аграрії оголошують з 26 січня всеукраїнський страйк, до якого мають приєднатися представники інших галузей виробництва.

Останнє оновлення на Середа, 20 січня 2016, 18:42

Документи облради

Go to top