telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Юрій Гончаров: «Спецслужби працюють тихо»

Наша розмова з начальником управління Служби безпеки України в Сумській області Юрієм Олеговичем Гончаровим відбулася напередодні місцевих виборів. Поки інтерв’ю готувалося до друку, в країні відбулися події, які вкотре привернули до діяльності СБУ посилену увагу суспільства, тож довелося уточнити деякі моменти. Наприклад, наскільки розголос відповідає принципам роботи структури, яка, за визначенням, є досить закритою для сторонніх, можна сказати, оповита аурою таємничості і секретності?

- Насправді, спецслужби працюють тихо, — говорить Юрій Гончаров. – І навіть у демократичних країнах, де суспільство встановило дієвий публічний контроль за діяльністю спецслужб, далеко не все виноситься на загал, навіть якщо мова йде про якісь успішні операції. СБУ в цьому плані – не виняток. Але в  умовах зовнішньої агресії без широкого інформування громадськості про нашу роботу, без допомоги суспільства подолати актуальні загрози безпеці держави, на моє переконання, неможливо. Особливо це стосується Сумщини. Адже наша область має майже 560 км кордону з Росією: майже така відстань між Львовом і Києвом. При цьому по той бік розташовано три області РФ, кожна з яких має свої регіональні структури спецслужб, на забезпечення і розвиток яких Кремль ніколи не жалів ні коштів, ні ресурсів. Та все ж таки нам вдається впевнено протистояти «сусідам» навіть у таких нерівних умовах.

- Ситуація серйозна?

- Судіть самі. Тільки в цьому році нами попереджено або припинено десятки фактів розвідувально-підривної та диверсійно-терористичної діяльності спецслужб, а також організацій, окремих груп та осіб в інтересах іноземної країни. Зокрема попереджено 69 епізодів протиправних дій прихильників так званих «ДНР» і «ЛНР», груп та осіб з числа мешканців Сумщини та інших областей. Заборонено в’їзд в Україну 13 радикально налаштованим іноземцям, більшість з яких — громадяни Росії, які відкрито підтримують протиправну діяльність «Л/ДНР». Виявлено та перекрито 19 каналів незаконного обігу зброї, у т. ч. 14 із зони АТО. Зокрема вилучено десятки  ручних осколкових гранат, 5 гранатометів, стрілецька вогнепальна зброя (у т. ч. автомати Калашникова АК-74) та ін. Усвідомлюючи особливу важливість збереження інформації, що може бути використана проти безпеки держави, велику увагу приділено захисту державної таємниці. Так, Управлінням попереджено 4 факти витоку інформації з обмеженим доступом в органах державної влади та правоохоронних органах регіону, а також припинено протиправні дії посадових осіб-військовослужбовців ЗС України при поводженні з документами, що становлять державну таємницю (за цим фактом розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 329 КК України).  У рамках кримінального провадження за ст. 258-5 КК України «Фінансування тероризму», яке здійснює слідчий відділ Управління, припинено 2 факти протиправної діяльності приватних підприємців Сумщини, які здійснювали незаконну господарську діяльність із підприємствами,  зареєстрованими на території так званої «ДНР», тим самим фінансуючи бойовиків, підготовку найманців. Заблоковано кілька каналів незаконного постачання продуктів харчування на території, підконтрольні терористам «Л/ДНР». Консерви, напої, крупи, борошно, цукор та інші продукти вивозилися приватними підприємцями до Росії «на експорт», а потім з російської території харчі протиправно, поза митним контролем, потрапляли до бойовиків.

- Схоже, в Росії не тільки харчів, а й людей не вистачає: нещодавно навіть наших рибалок викрадали. Ця історія мала продовження?

- На жаль, не всі наші співгромадяни усвідомлюють ризик, пов’язаний із поїздками до Росії на заробітки чи в гості до родичів. Спецслужби «сусідів» активно намагаються вербувати українців, спонукати їх до зради, шпигунської, диверсійної та провокаційної діяльності на території України. По суті, людей змушують або спокушають принести до себе додому, своїм рідним і близьким той жах, який відбувається в окупованих районах на сході нашої країни. Ми такі дії прорахували, тому серед мешканців прикордоння була поширена «пам’ятка»: як діяти, якщо вами зацікавилися іноземні спецслужби. Незаконно викрадені і переміщені на територію Росії рибалки скористалися цією інформацією і, повернувшись в Україну, добровільно повідомили УСБУ про те, що з ними відбувалося. Тому, згідно із законодавством, ці люди були звільнені від відповідальності за ст. 111 ККУ «Державна зрада». Загалом, мешканці Сумщини мають патріотичну, державницьку позицію. Саме завдяки свідомим громадянам ми, наприклад, виявляємо осіб, які беруть участь у бойових діях на боці незаконних збройних формувань «Л/ДНР». Зокрема  нами встановлено кілька найманців з числа жителів Сумської області, які брали участь у бойових діях проти українських військових, грабували мирне населення та  мародерствували. До речі, лікуватись та відновлювати здоров’я  дехто з цих осіб приїхав саме на мирну Сумщину, намагався тут вербувати знайомих до лав терористів.

- А теракти? В минулому році — гранатометні обстріли Конотопського авіаремонтного заводу і військкомату в Шостці.  У цьому році – три вибухи у Сумах в офісах політичних партій…

- Саме щодо вибухів, то лише один із них, в офісі ВО «Батьківщина», дійсно кваліфіковано, як терористичний акт.  У всіх цих кримінальних провадженнях наразі  тривають слідчі дії, проводяться експертизи.

- Чи є якийсь рецепт проти терористів?

- У демократичних країнах спецслужби розраховують, насамперед, на підтримку суспільства, і тут головна передумова — високий ступінь довіри громадян до спецслужби. Саме таку допомогу ми отримуємо сьогодні від мешканців області. Люди усвідомлюють небезпеку, яка загрожує кожному, і виявляють пильність щодо підозрілих предметів, схожих на вибухівку. Ми поширили відповідні пам’ятки, де роз’яснено, як діяти в таких ситуаціях. Звісно, ми проводимо й іншу роботу з попередження можливих терактів і диверсій. Зокрема провели перевірки уразливості об’єктів, що потребують першочергового захисту, вивчили ступінь їхньої захищеності, і там, де це було необхідно, – посилили її. При цьому, безумовно, враховувався і так званий «людський фактор», і технічна складова. Крім того, за підтримки місцевих органів влади триває впровадження програм «Безпечне місто» та «Безпечна область».

- Що Ви маєте на увазі?

- Систему відеоспостереження. Ще коли ми в минулому році зіткнулися з обстрілами військкомату та авіаремонтного заводу і взялися аналізувати ситуацію, виявилося, що у нас є висококласні фахівці, в тому числі з аналітичної і оперативно-розшукової роботи, але інструментарію для них не вистачає. Відсутні камери відеоспостереження на в’їздах-виїздах із міста, – і як встановити, той чи інший автомобіль виїздив за межі населеного пункту чи ні? Як правило, злочинці воліють уникати ризику потрапити під запис, і, плануючи в якомусь місці злочин, спочатку з’ясовують: чи є там відеокамери. Тому за підтримки органів місцевої влади було ініційовано програми, мета яких – створити території, безпечні для людей. До речі, такі засоби контролю необхідні для ефективної і оперативної роботи МВС, Міністерства надзвичайних ситуацій, прикордонників, «швидкої допомоги» тощо. Це вимога часу. Коли злочинці володіють сучасними технологіями для вчинення злочинів, ми просто зобов’язані мати адекватні засоби протидії. Звісно, у громадськості повинні бути механізми контролю за законністю використання відеокамер.

- І кожному високопосадовцю — по відеокамері в кабінет?

- Знаєте, колись я був мрійником і був упевнений, що можливо подолати корупцію серед чиновників виховними методами. Однак, як показує практика, жорстка наступальна тактика тут зайвою не буде. Більше того, сьогодні розкрадання бюджетних коштів, різні тіньові схеми і «відкати» — це прояви внутрішньої агресії, яка багато в чому небезпечніша, ніж зовнішня. Адже корупція не тільки послаблює фронт, який на сході тримають наші хлопці, а й сіє зневіру серед суспільства щодо успіху реформ і можливості налагодити краще життя. Сьогодні Управління викриває корупційні схеми, які створювалися та вдосконалювалися протягом років, із розкрадання бюджетних коштів, контрабанди, вимагання та одержання незаконної винагороди за не притягнення за вчинені злочини, діяльності «конвертаційних центрів»… Як приклад, тільки за однією із виявлених у цьому році схем «у тінь» виводилося до 9 млн грн на місяць! За іншою – сума незаконно сформованого кредиту з ПДВ фіктивними суб’єктами господарювання склала понад 101 млн грн, ухилення від сплати податків – 19,5 млн грн.

- Але ж де гучні справи проти високопосадовців? Де зразково-показові суди?

- Ми працюємо, — посміхається Юрій Гончаров, потім стає серйознішим. – Так, неможливо  притягнути до відповідальності людину за байдужість, за зволікання з прийняттям та реалізацією рішень, за небажання працювати на громаду. В одному з детективів Агати Крісті декілька людей послідовно вчинили ряд цілком безпечних дій, однак їхнім кінцевим результатом стало вбивство. Так і в корупційних схемах вищого порядку найголовніше -розібратися, що сприяє створенню незаконної схеми та хто за нею стоїть. Але на хвоста декому із ініціаторів цих схем ми вже наступили, і хочу запевнити: ні в кого на території Сумської області немає індульгенції на злочини. Усі оці роками накручувані клубочки корупційних схем будуть розплутані, і до кого б не привела ниточка, як би високо вона не тягнулася, – за все доведеться відповідати. Такі вимоги суспільства і часу.

 Спілкувався Сергій МОША

http://www.websu.info/?p=9399

Документи облради

Go to top