telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні

У фондовому зібранні Сумського обласного краєзнавчого музею зберігається ікона Симеона Богоприємця

16 лютого православна церква вшановує пам’ять Святого і праведного Симеона Богоприємця (Θεοθόχος). У цей день віруючі звертаються до нього з проханнями про заступництво дітям, про дарування розради і терпіння, з молитвами за тих, хто знаходиться в полоні.

Стародавній історик Йосип Флавій повідомляє, що в ІІІ ст. до н. е. єгипетський фараон Птоломей II Філадельф забажав у знаменитій бібліотеці в Александрії зібрати і перекласти на грецьку мову всі існуючі в світі книги. З Єрусалима запросили мудреців-книжників для перекладу з єврейської мови Старого Заповіту. Робота була виконана і отримала назву Септуагінта (від грецької – «переклад 70-х тлумачів»). Цей найстаріший давньогрецький текст Біблії став канонічним, саме з нього в подальшому зроблено переклади на інші мови, зокрема й на церковнослов’янську.

За свідоцтвом євангеліста Луки, серед перекладачів Старого Заповіту був і благочестивий і праведний старець Симеон. Саме на його долю випала честь перекладу Книги пророка Ісаї. Але під час роботи над стародавнім текстом він засумнівався в пророцтві про народження Спасителя світу (Іс. 7:14). Симеону ангел повідомив, що він не помре, поки не побачить на власні очі Христа. Відтоді старець жив у Єрусалимі чекаючи виконання даної йому обіцянки. 

Марія і Йосип відповідно давньоєврейської традиції на 40-й день від народження Ісуса принесли дитятко в храм, щоб представити перед Господом. В цей же час Симеон прийшов у храм, узяв Ісуса на руки і благословив їх (Лк. 2:22-35). У Переказі зазначено, що благочестивий старець Симеон прожив 360 років і помер наступного дня після того, як побачив Ісуса в єрусалимській святині.

Фігура Праведного Симеона є однією з ключових на іконах, присвячених великому християнському святу – Стрітенню Господньому, яке у православ’ї є одним з дванадцяти найбільших і відзначається 15 лютого.

У фондовій колекції Сумського краєзнавчого музею зберігається рідкісна домашня ікона, яка відрізняється унікальністю сюжетної лінії, пов’язаної з життям старця Симеона. Вона поповнила фондове зібрання в 1958 р. як дарунок від приватної особи. Невідомий майстер другої половини ХІХ ст. написав ікону на дерев’яній дошці розміром 37,5х27,5х2,5 см, використовуючи кольорові олійні фарби.

Відповідно до візантійської й давньоруської традиції, іконописець представив святого праведного Симеона в образі сивочолого старця зі втомленим обличчям. Він зображений у повний зріст, одягненим у хітон темно-зеленого та яскраво-червоного кольорів, у момент, коли Богородиця з рук на руки передала старцю сповите немовля Христа.

Ікона Симеона Богоприємця з зібрання краєзнавчого музею є однією з перлин церковного малярства Сумщини другої половини ХІХ ст.

Стежте за новинами у Теlegram

Також читайте:

 

Увага! 29.10.2021 відбудеться 8 сесія Сумської обласної ради 8 скликання

Документи облради

До уваги!

Для проведення оціночної вартості об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, що підлягають приватизації, запрошуємо до співпраці суб’єктів оціночної вартості майна. Звертатись за телефоном: (0542) 700-648.

Go to top