telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні

Список з рукопису «Подорожні записки» Василя Григоровича-Барського з фондового зібрання Сумського обласного краєзнавчого музею

Днями минає 320 років від дня народження Василя Григоровича-Барського (1701–1747) – письменника і мандрівника з відомої української родини, окремі представники якої були пов’язані з Сумщиною.

Своє життя В. Григорович-Барський присвятив мандрам і письменницькій діяльності. У серпні 1724 р. вирушив у паломницьку подорож, що тривала майже чверть століття. Відвідав Константинополь, Єрусалим, Палестину, Синайські гори, Афон та інші визначні місця пов’язані з зародженням і поширенням християнства. На початку осені 1747 р. він повернувся до Києва, де закінчив своє земне життя.

В. Григорович-Барський свої спостереження і враження від мандрівки детально описував, побачені архітектурні будівлі та інші об’єкти ретельно замальовував, працював з книжковими зібраннями при монастирях. Ці матеріали стали основою для головної праці дослідника – книги «Подорожні записки», яка являє собою приклад відомого в літературі з ХІІ ст. жанру «паломницьких ходінь» по Святих місцях. Після смерті мандрівника його архів зберігався у Києві в будинку матері і був доступним для переписування та копіювання. Так було створено рукописні списки цього твору, який переписувачі називали на власний розсуд.

У краєзнавчому музеї зберігаються «Подорожі ієромонаха Василя Григоровича» – список з рукопису В. Григоровича-Барського в чотирьох книгах, створений у другій половині ХVІІІ ст. Текст написаний церковно-слов’янською мовою, містить зображення краєвидів відвіданих мандрівником місцевостей, християнських святинь, церков та монастирів. На окремих сторінках книги є пропуски, залишені переписувачами для малюнків або схем. Книги містять історичні свідоцтва про Святині Сходу, церковне і світське життя Риму, Афону, Палестини, Сирії, Аравії, Єгипту, Константинополя та інших міст і країн.

Розміщені на рукописах екслібриси свідчать, що свого часу вони належали до книжкового зібрання родини Кочубеїв, представники якої були пов’язані з сумським краєм.

У 2018 р. списки рукопису В. Григоровича-Барського були передані для проведення реставраційно-консерваційних робіт до Національного науково-дослідного реставраційного центру України в м. Київ. Наприкінці 2020 р. реставрація була завершена.

Музейні артефакти – книги «Подорожі ієромонаха Василя Григоровича» – це оригінальна пам’ятка епохи, важливе джерело інформації, справжня перлина фондової колекції Сумського краєзнавчого музею.

Стежте за новинами у Теlegram

Також читайте:

 

Увага! 29.10.2021 відбудеться 8 сесія Сумської обласної ради 8 скликання

Документи облради

До уваги!

Для проведення оціночної вартості об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, що підлягають приватизації, запрошуємо до співпраці суб’єктів оціночної вартості майна. Звертатись за телефоном: (0542) 700-648.

Go to top