telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Сьогодні минає 60 років меморіальному будинку-музею Антона Чехова в Сумах

29 січня 1960 року в Сумах, в одному з найкрасивіших куточків міста - районі Луки, на території колишньої садиби сім’ї Линтварьових урочисто було відкрито меморіальний будинок-музей відомого драматурга, письменника Антона Чехова.

Саме тут, в одному з флігелів у 1888-1889 роках Антон Павлович приймав хворих. Тут він  працював над п’єсою «Лісовик», водевілем «Трагік мимоволі», оповіданнями «Неприємність» і повістю «Нудна історія». Українські враження знаходимо в оповіданнях «Іменини», «Красуні», «У яру», «Чорний монах», «Людина у футлярі», п’єсі «Вишневий сад» та ін.

Антон Чехов не випадково обрав це місце для відпочинку та творчої роботи, бо вважав, що воно нічим не поступається найвідомішим курортам світу. Письменник завжди тепло згадував своє перебування на Сумщині. Останній раз він приїздив до Сум у серпні 1894 року. Тут на Лучанському цвинтарі ще 1889 року спочив його брат Микола Чехов, художник.

Сьогодні у будинку, де жив Антон Павлович, - музей.

Вважається, що автором садиби сім’ї Линтварьових був Петро Ярославський – губернський архітектор з Харкова, уродженець Охтирки, що на Сумщині. На фасаді головного будинку - типовому представникові «дворянського гнізда» ХVІІІ-ХІХ ст. - між боковими виступами розташовується тераса, а з іншого боку – невеличкий балкон.

На території садиби збереглося кілька флігелів. Один з них - одноповерховий, збудований з дерева, має передпокій і п’ять окремих кімнат. Спереду будиночок прикрашений шістьома колонами. Між двома середніми - над вхідним тамбуром - фронтон трикутної форми. Ще один флігель на три поверхи був збудований з цегли.

Сьогодні у будинку, де жив Антон Павлович, розмістився музей, відкритий до 100-річчя від дня народження письменника. Його загальна площа складає 124 квадратних метрів, 96 з яких – експозиційні. Майже 1800 експонатів основного фонду включають побутові речі та меблі кінця ХІХ ст., прижиттєві видання творів, документи, фото Антона Чехова та його рідних. Оригінальний фотознімок самого письменника, датований 1889 роком, з дарчим написом Наталії Михайлівні Линтварьовій.

Музей відвідують не лише місцеві жителі, а й іноземці. Переступивши поріг будинку, одразу наче потрапляєш в епоху минулого століття. Ось тут «кімната Антоші» висвітлює перебування А.П. Чехова в Сумах і його зв’язки з Україною. Можна побачити й фотосвітлини тодішніх Сум та членів родини Линтварьових, письмовий стіл, за яким працював письменник. В іншій кімнаті розміщено оригінальні малюнки, фотокартки, документи, що належали братові. Ще в одній з кімнат відновлено обстановку їдальні і вітальні того часу. Також зберігся великий східний флігель садиби Линтварьових, де 1890 року мешкала родина письменника, поки сам Антон Чехов подорожував на Сахалін.

Упродовж 60-річного існування будинку-музею його працівники проводять цікаві, змістовні екскурсії. Це місце зустрічі «Клубу друзів А.П. Чехова». Тут щороку відбуваються літературно-музичні вечори, театралізовані свята до «Дня Чехова». Музей завжди радо відчиняє двері для гостей міста, літераторів, поціновувачів краснописьменства.

Також читайте:

 

Останнє оновлення на Понеділок, 31 травня 2021, 09:09

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top