Володимир Токар: «Незважаючи на всі політичні протиріччя, ми прагнемо шукати компроміс»

Робота в органах місцевого самоврядування ніколи не була спокійною, розміреною, передбачуваною. Що не день – важливі, невідкладні справи. У цій круговерті трудових буднів і працюють, і відзначають свята самоврядці. Так склалося, що нинішній День місцевого самоврядування, який в Україні відзначатимуть у двадцяте, збігається із річницею обрання на посаду голови Сумської обласної ради Володимира Токаря.

Про те, як відбуваються процеси самоврядування в сучасній інтерпретації на Сумщині, що вдалося зробити за рік роботи, та про особисті погляди з нами й поділився керівник головного органу місцевого самоврядування Сумщини.

- Володимире Миколайовичу, кажуть, що в одну ріку двічі не вступають. Вам це вдалося. Ви очолювали депутатський корпус у п’ятому скликанні і – тепер ось у сьомому. Чим відрізняється попереднє перебування на посаді з нинішнім?

- По-перше, змінився я сам. По-друге, у п’ятій каденції було лише чотири фракції, нині їх вісім. Зараз треба більше спілкуватися з депутатами, зустрічатися з ними, переконувати у прийнятті важливих для області рішень. Тому працювати у цьому скликанні на посаді голови ради складніше. Втім мені допомагає досвід – і професійний, і життєвий.

- Коли рік тому стало відомо, що Ви зможете очолити депутатський корпус, які Ваші думки були з цього приводу?

- Я розумів, що на мої плечі лягає дуже велика відповідальність. Від мене особисто, від моєї поведінки, від мого ставлення до депутатів, від уміння спілкуватися і знаходити компроміси, багато залежить. Тому не скажу, що мені легко було прийняти рішення. Знаю одне: якщо є довіра депутатів – усе складеться нормально. Бо довіру завоювати складно, а втратити можна за одну мить.

- Як не крути, Ваша посада має політичне забарвлення. Ви стали об’єднуючою кандидатурою для всіх політсил. За рахунок чого вдається тримати баланс, оскільки в раді 8 фракцій, 64 депутати, є зобов’язання перед виборцями?

- За рахунок досвіду роботи з людьми. Я працював керівником підприємства, де у підпорядкуванні було 300 людей. Завжди стараюся, аби мої слова не розходилися з ділом. Окрім того розумію, що я – один із депутатів і моє завдання – корегувати їхні думки, ідеї, рішення. У мене, як і в інших, лише одна кнопка для голосування. Якщо я буду наполягати на своєму, бо, мовляв, я начальник, навряд чи щось добре з цього вийде. Я вважаю себе досвідченим депутатом, оскільки перебуваю в депутатському корпусі вже третю каденцію, тож намагаюся не відрізнятися від своїх колег, поважаю їх. Усі рішення ми приймаємо колегіально. Якщо мої думки не збігаються з думками інших депутатів – я повинен їх обґрунтувати. І я цих принципів дотримуюсь.

Жителі області обрали нас для того, щоб ми поліпшували їхнє життя і займалися проблемами регіону. Тому, незважаючи на всі політичні протиріччя, ми прагнемо шукати компроміс. Особисто я завжди намагаюся відходити від конфліктів і шукаю максимального взаєморозуміння там, де мова йде про вирішення актуальних проблем мешканців області - соціально-економічних, екологічних, культурних та інших.

- Як сприйняли рідні Ваш другий прихід у керівництво областю?

- Зараз дружина заспокоїлася, а спочатку погано. Ми 40 років прожили разом, багато часу проводили спільно. А тепер я цілими днями на роботі, вона одна і їй не дуже комфортно. Я її прекрасно розумію, але зробити нічого не можу. Донька сприйняла спокійніше. У неї своя родина і на ній це не відбивається.

- Головний принцип Вашої роботи?

- Прагну втілити плани і задуми в реальність. Таким чином можна говорити про створення чи реконструкцію спортивних, освітніх, медичних об’єктів. Це – конкретні справи. А ще для позитивного результату, на мою думку, повинен бути механізм співпраці і механізм залучення спільних коштів. Якщо ти вклав у певну справу своє здоров’я, душу й кошти, ти будеш берегти і використовувати набуте з розумом.

Нині, на жаль, є сили, які розхитують ситуацію, діють за принципом: чим гірше в країні, тим краще для них. Я абсолютно не згоден. Хочу, аби була тиха, спокійна робота. Нехай ми будемо сперечатися, доводити бурхливо й емоційно свою позицію до сесії – на комісіях, президії, але на пленарному засіданні має бути чітка, злагоджена робота і затверджені ті питання, які ми опрацювали у міжсесійний період.

- Коли Ви йшли на посаду голови ради, ставили для себе певні завдання. Що вдалося виконати?

- Переді мною стояли два головні завдання: налаштувати роботу депутатського корпусу і налагодити стосунки двох обласних гілок влади – виконавчої і законодавчої. Бо якщо немає між ними розуміння, це позначається на роботі і на житті мешканців нашої області. Поки що це вдається.

Не можу не відзначити, що вперше за багато років адміністрація та обласна рада працюють в тандемі, а не дестабілізують роботу одне одного. Це теж має важливу роль для розвитку територій.

- Окрім цих завдань, які ще були?

- Налагодження роботи комунальних підприємств, аби вони працювали якомога ефективніше і успішніше. На кожному з них був проведений аудит і стало очевидно, де можна оптимізувати підприємства, на які більше потрібно звернути увагу.

Треба об’єднувати психоневрологічні лікарні, оптимізувати дитячі будинки, оскільки, на щастя, дітей наразі забирають в родини. Є, звісно, спротив персоналу закладів, але немає необхідності тримати більше працюючих, ніж пацієнтів, наприклад. Я виробничник і вмію рахувати гроші. Знаю, які першочергові завдання треба ставити. Просто на своєму підприємстві я сам ухвалював рішення, а тут це треба робити колегіально, що є набагато складніше.

Я був глибоко вражений, коли дізнався, що в обласній дитячій клінічній лікарні з 2010 року не було гарячої води. Тож коли призначали нового керівника лікарні, я сказав, що особисто беру над ним шефство. За рік у комунальному закладі побував багато разів. Зараз там ремонтується дах, ладнається опалення, аби дітям було тепло. Робимо все для того, щоб у відділеннях і взимку і влітку з кранів текла гаряча вода.

Депутати проголосували за виділення коштів на придбання медичного обладнання і за допомоги обласних підприємств, як, наприклад, АТ «Технологія», у лікарні обладнано сучасну реанімацію, придбано рентгенапарат, зроблено ремонт у хірургічному відділенні. За останній час тут проведено 900 операцій і не було жодного ускладнення. До такої роботи ми прагнемо.

Я дякую меценатам, спонсорам, підприємцям, які розуміють, що дорожче ніж здоров’я в житті людини нічого немає. Погано, коли люди хворіють, але вдесятеро гірше, коли проблеми зі здоров’ям виникають у дітей. Тому все, що залежить від мене, роблю.

- Наскільки відомо, є проблеми і в обласній лікарні, в обласному онкологічному диспансері?

- Що стосується обласної лікарні, вона найгірша в усій країні. Тому наразі з’ясовується питання переведення її відділень у сучасну будівлю діагностичного центру. Я розумію, що деякі депутати хочуть, аби там розташувався психоневрологічний диспансер, але наразі на Сумщині маємо три лікарні цього профілю і вони не заповнені.

Те, що обласну лікарню треба робити, – однозначно. На вулиці - 21 століття, а наш головний лікувальний заклад області, м’яко кажучи, у неналежному стані. При таких висококваліфікованих лікарях, яких ми маємо, такі погані умови у закладі.

Онкодиспансер взагалі знаходиться в жалюгідному стані. Наступним кроком для депутатського корпусу буде виділення коштів на його капітальний ремонт, закупівлю обладнання. У наступному році я відзвітуюся про те, що ми зробили в онкодиспансері. Для нас нині в медицині три пріоритети – обласна дитяча лікарня, обласна лікарня і онкодиспансер. Це наші комунальні заклади, тож треба якнайбільше зробити для того, аби людям було комфортно в них лікуватися.

- Як Ви оцінюєте нинішній депутатський корпус? 

Більшість його представників - ініціативні, небайдужі, з активною життєвою позицією люди. Видно, що депутати дійсно націлені працювати, незалежно від їх політичного кольору та ідеологічних переконань.

Усі бачать, яка непроста сьогодні ситуація в державі й у світі. Коли мова заходить про економіку, ніяких суперечок не виникає. Є нормальна співпраця, взаєморозуміння між мною і депутатами. І за це треба віддати їм належне. Адже сам я теж нічого не зроблю.

- Володимире Миколайовичу, у Вашій прийомній завжди є люди. Хоча для прийому громадян визначені конкретні дні. З яких питань найбільше шукають правду? 

- З різноманітних. Кожному своє болить. Проблемою номер один вважаю дороги. Приходять учасники АТО, багатодітні родини. Люди просять фінансової допомоги на лікування. Зараз дуже багато питань щодо об’єднання територіальних громад.

- До речі, щодо них, як в області триває процес об’єднання?

- Сказати, що гладко, ні. Люди сперечаються, хочуть приєднатися то до однієї, то до іншої громади. Інколи видно, що громада буде неспроможною, але люди стоять на своєму, бо їх «обробили». Загалом усі мають розуміти, що коли громада спроможна, вона сама себе зможе забезпечити і розв’язати нагальні питання. Наскільки вона професійна – залежить від керманича і його команди. Практика вже показала, де керівник на своєму місці, там все добре. ОТГ можна порівняти з будівництвом нової будівлі. Час покаже, що спроможні громади зможуть працювати, а неспроможні, якщо не зможуть утримувати школи, ФАПи, сферу культури і соцзахисту, їх приєднають до більш сильних громад.

Поки що оцінити їхню роботу складно, бо вони у стадії розвитку. Можу назвати спроможними на даний час Березівську, Миколаївську, Краснопільську, Боромлянську громади. Уже видно, що керівники там на своїх місцях. Звісно, є кадрові проблеми, але я сподіваюся, що вони згодом вирішаться.

- Як виглядає стандартний робочий день голови?

- Підйом о сьомій ранку. П’ю тільки чай, далі – робота. Закінчується день по-різному. Інколи о шостій, може і о восьмій та пізніше. Є відрядження. Працюю на вихідних.

- Останнім часом про Вас поширюється різного роду інформація. То знайшли в кабінеті два мільйони, то перед кожною сесією пишуть, що Вас знімуть. Кому це потрібно і навіщо? Як Ви особисто реагуєте?

- Кому це потрібно, я не знаю. Мені все одно. Людина має право писати те, що хоче. Звісно, як і в будь-якого керівника такого рангу, в мене є політичні противники. Але я не звертаю на них уваги. Ви на хвилинку уявіть, якби в моєму кабінеті дійсно проводився обшук і знайшли 2 мільйони грн?! Та про це знала б уся Україна. Про пленарні засідання сесій різне негативне пишуть, а вони проходять конструктивно, злагоджено й швидко. Не все виходить у моїх опонентів так, як їм того хочеться.

- Чи є у Вас вороги?

- Є люди, з якими мені не хочеться спілкуватися і не мати жодних стосунків, а ворогів немає. Я філософськи до цього ставлюся.

- Чи отримували Ви за цей період подарунки? Якщо так, то який був найдорожчим?

- Отримував. Ви правильно сказали, не дороговартісний, а саме найдорожчий. Це дві картини, написані олією, які мені передали діти з Красногорівки. Там триває війна. Ми якось передавали набори для малювання, аби діти могли відволіктися і займатися улюбленою справою. Через певний час наші волонтери, які їздять у зону АТО, передали мені таке вітання. На одній картині зображена Альтанка, на іншій – види Баку, міста, де я провів своє дитинство. Звідки вони дізналися, мені невідомо. Але емоції мене переповнювали. Я дуже вдячний малечі. Діти – щирі. Я знаю, що цей подарунок – від усього серця.

- До речі, щодо дитинства. Як пройшло Ваше?

- Я народився в Німеччині, батько був військовим, тож ми їздили країною через зміну дислокації його служби. Жили в Астрахані, Азербайджані. Літо я проводив у бабусі – в селі Михайлівка Лебединського району.

Я завжди кажу: двадцять років двічі не буває, тому ми повинні радіти кожному дню. Моє дитинство пройшло цікавіше, ніж у нинішньої молоді. Я радів склянці лимонаду, прянику – це було щастя на три дні. Ці роки були кращими, не дивлячись на те, що тоді люди не жили в достатку.

- Вам діти передали подарунок з АТО, чи допомагали і допомагаєте Ви військовим і мирному населенню?

- Я не хочу розповідати про те, що зробив я особисто і родина моєї доньки, скажу одним словом: так.

- Володимире Миколайовичу, один, як відомо, у полі не воїн. Чи є у Вас команда?

- Моя команда – депутати. Я задоволений роботою заступників Анатолія Річкаля, Тетяни Головко. Нормально працює виконавчий апарат, але треба підсилити його роботу.

- Оскільки наше інтерв’ю проходить напередодні Дня місцевого самоврядування, якою, на Вашу думку, має бути ідеальна модель місцевого самоврядування?

- По-перше, органи місцевого самоврядування повинні проявляти ініціативу у вирішенні проблем територіальної громади. Керівники територіями - об'єднувати свої зусилля і вирішувати проблеми , а не чекати вказівок «зверху». По-друге, населення безпосередньо має брати участь у розвитку територій. Я впевнений, що місцеві громади можуть сміливо на себе брати розв’язання актуальних питань, знаходити і залучати соціальні інвестиції та гранти міжнародних фондів, ресурси з різних бюджетів, співпрацювати з місцевим бізнесом. Ми ж зі свого боку активно підтримуємо такий процес, надаємо населенню всю необхідну методичну допомогу, передаємо кращі практики та експертний досвід.

Повторюся. Практика показує, де є справжній господар і підтримка населення - там порядок, люди задоволені, і навіть найскладніші питання розв’язуються не аврально, а врівноважено і послідовно.

- Що побажаєте на наступний рік роботи?

- Перше, хочу, щоб закінчилися військові дії в країні. Мені здається, що в наступному році так повинно статися. Ми всі розуміємо, що жодна країна не може жити добре, коли тривають бойові дії. Звісно, що є ті, хто в такий час хоче на цьому нагріти руки, але вони мають відповідати за всіма найжорстокішими законами.

Депутатському корпусу бажаю чіткої злагодженої роботи, аби було комфортно людям. Сумщині – аби зайшли інвестори, стали працювати підприємства, розвивалася економіка і люди отримали достаток.

 

Також читайте:

Останнє оновлення на Понеділок, 11 грудня 2017, 11:16

Увага!

17 серпня о 10.00 (каб.29) відбудеться засідання постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики, міжнародного та міжрегіонального співробітництва.

Електронні петиції

Документи облради

youtube twitter facebook google plus