Децентралізація без оптимізму. Але під лежачий камінь вода не тече, стверджують на Великописарівщині

Без оптимізму ставляться сільські й селищні голови Великописарівщини до децентралізації, зокрема до бюджетних змін, із яких почався цей рік.

Із одного боку уряд декларує збільшення місцевих бюджетів за рахунок розширення переліку надходжень загального фонду. І це дійсно так. Але з іншого боку на місцеві бюджети покладається фінансування низки заходів, які раніше були під опікою держави. Зважаючи на це, у сільських і селищних голів накопичилося чимало питань, які потребують розв’язання. Частину з них було включено до порядку денного семінару, який організувала районна рада.

Так, зміни в бюджетному законодавстві України щодо фінансування та утримання дошкільних закладів та закладів культури у 2016 році  опрацьовували сільські й селищні голови на семінарі спільно із начальником фінансового управління Іваном Бондаренком.

Варто відзначити, що й пільгове перевезення окремих категорій населення, котре компенсувала раніше держава, тепер теж покладено на місцеві бюджети. І хоч начальник фінансового управління Іван Бондаренко розповів про розробку механізму відшкодування вартості пільгового перевезення за рахунок сільських і селищних рад (це внесення до вже затверджених бюджетів, використання вільних залишків або додаткових надходжень до бюджету), однак така новація неоднозначно сприйнялася на семінарі сільськими й селищними головами, адже кошти на це потрібні не малі. Серед пропозицій, які озвучувалися на нараді, прозвучала думка про необхідність переходу до надання адресних допомог, що унеможливило б зловживання (приписки кількості перевезених пільговиків) з боку окремих перевізників.

Окрім того на часі - харчування дітей. Якщо раніше всі учні 1-4 класів харчувалися в шкільних їдальнях безплатно, то тепер згідно зі змінами до Законів України «Про загальну середню освіту» та "Про охорону дитинства" (набрали чинності з 1 січня 2016 року) передбачено, що "органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах, учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям". Складним залишається й питання підвезення учнів та педагогічних працівників до навчальних закладів. Із цим питанням виступив перед сільськими й селищними головами начальник відділу освіти райдержадміністрації Сергій Дмитриченко.

Наразі актуальним є існування малокомплектних шкіл, зокрема тих, де немає 25 учнів. Із 1 вересня державної субвенції вони не отримають. У Великописарівському районі таких шкіл, як прозвучало на семінарі, дві — Олександрівська й Братеничанська (утримання їх торік обійшлося в 549 і 801 тис. грн. відповідно). Чи «потягне» їх місцевий бюджет? Питання відкрите.

Тож замість обіцяного збільшення місцевих бюджетів поки що сільські й селищні голови розмірковують над шляхами й механізмами збільшення їх доходної частини, аби справитися хоча б з перекладеними на місцеве самоврядування основними завданнями. Допомогла певною мірою з’ясувати можливі варіанти збільшення доходів начальник Великописарівського відділення ОДПІ Наталія Бойко. Хоча все, сказане нею, сприймалося очільниками місцевих рад знову ж таки неоднозначно. Зокрема збільшення ставки податку на нерухомість, адже у всіх сільських радах не наважилися обкласти податками нерухомість місцевих жителів, які й так в умовах безробіття живуть бідно.

Голова районної ради Дмитро Сипко, звертаючись до сільських і селищних голів відзначив, що і харчувати, й підвозити дітей треба. І можливості для цього шукати треба. Є вільні залишки практично по всіх радах, загальна сума яких становить майже 5 мільйонів гривень, вільні залишки районного бюджету складають 1 млн. 691 тисячу. Маються можливості збільшувати надходження до місцевих бюджетів через наведення порядку в використанні земель, адже в межах кожної сільської чи селищної раді є ділянки земель, що використовуються незаконно або ж і взагалі не використовуються й позаростали бур’янами чи то кущами й деревами.

Як приклад він навів Катанську сільську раду, де вже з кінця 90-их років минулого століття не оброблялося декілька земельних ділянок біля Березівки. Загальна площа цих віддалених одна від одної ділянок становить 106 га. Селищний голова Іван Зеленін разом із головою районної ради попіклувалися про те, аби знайти орендарів на ці землі, а нещодавно сумські фахівці провели аукціон на передачу землі в оренду. Завдяки цьому сільська рада додатково отримуватиме 241 тис. грн. орендної плати щорічно! А це таки кошти немалі! І їх можна спрямувати на вирішення проблем, яких у кожній сільській чи селищній раді вистачає.

Тож попри всі труднощі варто пам’ятати, що під лежачий камінь вода не тече. А хто шукає шляхи виходу зі скрутного становища, той їх знаходить. Обов’язково!

Останнє оновлення на Четвер, 04 лютого 2016, 15:32

Підготовка до чергової сесії обласної ради

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube