Владислав Луговий: «Соціальна справедливість – для всіх, а не лише для обраних»

Понад півроку минуло з часу, від коли мешканці області обрали новий склад Сумської обласної ради. І понад півроку в депутатському корпусі сьомого скликання працює фракція Українського об’єднання патріотів – УКРОП. Її голова Владислав Луговий, виходячи з багаторічного управлінського досвіду, каже: не можливо одразу вирішити всі нагальні соціально-економічні проблеми, тож перш за все для себе укропівці визначилися з пріоритетами - і послідовно працюють над розв’язанням окреслених питань.

- Владиславе Віталійовичу, в чому депутати-укропівці вже встигли себе проявити?

- У нашій фракції є представники різних куточків Сумщини: Глухівщини, Конотопщини, Білопільщини... У кожному районі є своя власна специфіка, але разом з тим, багато спільного. Спільні проблеми є для нас певним лакмусовим папірцем  Їх ми вивчаємо першочергово і шукаємо шляхи вирішення. Минула осінь-зима і різке зростання цін на комуналку яскраво показали справжню економічну ситуацію серед населення, в тому числі і жителів Сумщини, де рівень середньої заробітної плати один із найнижчих в Україні. Справжнім порятунком від цілковитого безгрошів’я стали субсидії. Бо, треба дивитись правді в очі, – якби люди сплачували повну вартість нарахованого за комунальні послуги, то віддавали б увесь свій дохід. Разом з тим не важко було спрогнозувати, що через безпрецедентні видатки на субсидії, їх за найменшої нагоди стануть знімати. Так і сталося: в Сумах у середньому компенсації від держави позбавляли близько 700 сімей в місяць і не завжди це робилося правомірно. Тож Сумський УКРОП взявся допомагати містянам та жителям області відстоювати власні права та повертати субсидії.

Не зважаючи на те, що наприкінці опалювального сезону до нас звернулося понад 100 громадян, у більшості випадків з них і їхніх сімей зняли субсидію, але причину не повідомили. Зрозуміло, що споживачі не знали, що їм робити: подавати новий пакет документів чи це не має сенсу і їм відмовлять. Разом з ними ми писали звернення до управління соцзахисту, аби отримати письмові роз’яснення, з указанням причини відмови, документів, де це зазначено і т.д. І тоді вже, виходячи з цього, люди приймали рішення, чи взагалі відмовитися від субсидії, чи подавати новий пакет документів, чи йти до суду. Бувало й таке, що в процесі наших звернень з’ясовувалося – субсидію зняли помилково. Як виявилось, є й чимало суто місцевих проблем, які виникли через недбалість місцевої влади. У таких випадках єдиний можливий варіант довести свою правоту – звернутися до суду. В кількох випадках сумчани разом з УКРОПом так і вчинили та змогли відстояти свої права.

- А який Ваш прогноз на майбутній опалювальний сезон?

 - Статистика невблаганна: близько 60 % жителів міста не спроможні сплачувати повну вартість комунальних послуг, особливо в опалювальний період. Зростання вартості комірного і далі буде зростати: відбулося чергове підвищення ціни на газ, що спровокувало ріст цін уже на опалення і гаряче водопостачання: вони збільшилися майже вдвічі. Поки люди цього не відчули, але вже в липні платіжки знов неприємно вразять  сумчан і жителів області. У владних кабінетах підрахували, що до опалювального періоду субсидію оформлять близько 7 млн. українців. Уявляєте, яке навантаження на бюджет? Звісно, що й оформити субсидію і «втримати» її буде надзвичайно складно. УКРОП і далі надаватиме консультації та юридичну підтримку з цього питання.

Разом тим, безвідносно до того, до яких кроків вдаватиметься у цій ситуації державна влада, місцеве самоврядування повинно все від себе залежне зробити, щоб полегшити життя людей. Ми, як депутати, не можемо, звичайно, регулювати встановлені державою тарифи, але в змозі цілком реально полегшити тягар на гаманці людей у деяких сферах життя.

- Йдеться про Вашу ініціативу розділити між обласним та місцевими бюджетами фінансування харчування учнів сільських шкіл?

- Саме так: на початку року я подав депутатський запит і запропонував колегам ідею, яка вже давно на часі, – щоб харчування дітей не лише початкових, а й 5-11 класів взяли на себе місцеві бюджети. Не секрет, що система освіти в Україні далека від досконалості, а фінансування шкільних потреб лягає на плечі батьків. Капітальні видатки фінансує бюджет, частково з нього ж оплачують харчування у шкільних столових. Утім, не в повному обсязі. Тож часто і в сільських школах, і в школах у невеликих містечках виникає ситуація, що одні діти можуть заплатити за обід, а інші – ні. Це ганебно, це психологічно неприпустимо у ХХІ столітті! Тому ми запропонували частину грошей на обіди взяти з місцевих бюджетів, а частину з обласного. Тим більше, що наразі такі витрати цілком по кишені – це не астрономічні суми. Ідею підтримала обласна держадміністрація, тепер справа за колегами з інших фракцій обласної ради. У нас ще є час до початку нового навчального року встигнути прийняти рішення ради.

- А взагалі, якою має бути соціальна політика держави? Яке Ваше бачення?

- Ми в партії «УКРОП» виходимо з того, що держава повинна забезпечити соціальну підтримку бідних, а не заможних і забезпечених. Зараз висока нерівність у розподілі доходів порушує баланс інтересів суспільства, перешкоджає економічному зростанню та провокує спалахи вже політичної нестабільності. Це особливо небезпечно в умовах зовнішньої агресії.

В Україні склалася парадоксальна ситуація. З одного боку, формально українська держава є соціальною – вона надає громадянам формально безкоштовні освіту і медицину, забезпечує пенсії, різні форми соціальної підтримки. Статус соціальної держави зафіксований у Конституції. Однак насправді саме поняття соціальності в Україні виявилося перекрученим. Максимальна пенсія в країні більша від мінімальної в 60 разів, а одержувачами великих пенсій, є, як правило, заможні домогосподарства, члени яких багато заробляли, коли працювали, або займали посади в держапараті, які дозволяють отримувати привілейовані спецпенсії. Я твердо переконаний, що таким чином соціальна підтримка в Україні перетворена на ще одну форму отримання пільг з боку державних чиновників та інших привілейованих верств. У той же час, вона не виконує своєї функції – підтримки бідних і забезпечення певного гарантованого мінімального рівня життя для всіх громадян.

В Україні має бути побудована справжня соціальна держава замість монстра, який під виглядом соціальної підтримки забезпечує заможних громадян. А це означає – проведення реформ, не імітування змін і не ротація урядовців. Та це тема окремої розмови. Лише підкреслю, що в УКРОПі розуміють глибину проблем і знають покроково – що, де, коли слід змінити в країні. Для цього наша партія взяла участь у місцевих виборах, заради цього наші висуванці братимуть участь у проміжних парламентських виборах, зрештою, навіть порівняно маленькими справами наші колеги з рад різних рівнів на Сумщині щодня працюють на благо своїх громад.

Електронні петиції

Документи облради

facebook twitter youtube