Анатолій Річкаль: Війна зламала не одне життя і наше спільне завдання – допомогти учасникам АТО

Історія – річ непроста. Вона ламає, руйнує, будує і нагадує: війна – це лихо. Але війна обов’язково мине і залишаться Герої. Про них варто знати, їх подвиги стануть орієнтирами нового суспільства, сильного духом і нездоланного. Інколи ціна таких моральних звитяг надто висока. За час війни на сході Сумщина втратила 133 військових, 438 поранені фізично, тисячі покалічені психічно. Така ціна свободи.

Часто трапляється так, що за свій героїзм українські бійці не отримують належної подяки. Держава навіть не спроможна вчасно надати їм та їхнім сім’ям житло, землю та інші пільги. Тож повернувшись із зони АТО, військовим доводиться ледь не «вибивати» у місцевої влади виконання її обов’язків перед захисниками. Ще важче сім’ям поранених та загиблих Героїв, адже після втрати годувальника за рідних заступитися нікому. 

Аби обговорити всі ці питання у Верховній Раді України відбулося розширене засідання Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. У засіданні Комітету взяли участь понад 100 осіб, серед яких були і представники органів державної влади – відповідальних за виконання рекомендацій, і представники громадських організацій  учасників АТО. Сумщину представляв перший заступник голови Сумської обласної ради Анатолій Річкаль.

На заході розглядалося питання щодо стану реалізації рекомендацій парламентських слухань, які відбулися 18 жовтня, на тему: «Державні гарантії соціального захисту учасників антитерористичної операції, Революції Гідності та членів їх сімей: стан і перспективи».

Оцінки виконаної роботи були діаметрально протилежними. Відповідальні міністерства та відомства повідомили, що більшість з 43 рекомендацій парламентських слухань ними виконані. Громадські активісти з такою позицією не погодилися, обґрунтувавши свою думку фактами. Комітет, за результатами проведеного аналізу, дійшов до висновку, що виконано або частково виконано менше половини рекомендацій.

Це стосується, зокрема, відсутності комплексного порядку забезпечення учасників АТО інформацією про їхні права та соціальний захист; незабезпечення внесення до Єдиного реєстру учасників АТО відомостей про інвалідність таких осіб; відсутність спрощеного механізму подачі документів учасниками АТО для надання їм відповідного статусу; незатвердження органами місцевого самоврядування планів зонувань населених пунктів або детальних планів території; невжиття заходів щодо виділення додаткових коштів на покращення матеріально-технічної бази госпіталів ветеранів війни та центрів медико-психологічної  реабілітації і придбання для них сучасного обладнання тощо.

Щодо останнього пункту, то в Сумському обласному госпіталі на харчування виділяється 40 грн на добу, на медикаментозне лікування – 52 грн, тоді як середні цифри по Україні – 55 та 65 грн відповідно. У цьому сенсі, говорить Анатолій Річкаль, вже на найближчій сесії обласної ради планується виділити 350 тисяч з обласного бюджету для покращення умов перебування військових у госпіталі.

Загалом у Сумській області на обліку перебуває 9781 учасник бойових дій, який знаходився у зоні проведення АТО, 116 мають статус інваліда війни, 24 мають статус родини загиблого.

За твердженням Анатолія Річкаля Сумська обласна рада опікується цією категорію осіб. Так, вирішене питання щодо обов’язкового медичного огляду. 8751 учасник АТО оглянутий в медичних закладах області, в тому числі 151 особа з обмеженими фізичними можливостями. Амбулаторно пролікований 4531 боєць, стаціонарно – 1185. Повністю вирішене питання забезпечення учасників АТО твердим паливом.

«Але не все нам під силу вирішити на місцевому рівні, - наголосив Анатолій Якович. – Так, я запропонував під час засідання внести зміни до законодавства і ввести 5% квоту на працевлаштування учасників АТО в організації та установи незалежно від форм власності. Тому що на сьогодні в Україні дуже сумна статистика щодо суїцидів, є випадки, коли ця категорія потрапляє в місця позбавлення волі».

У 2014 році, нагадує обласний парламентар, багато хто, незалежно від віку, соціального статусу, стану здоров’я взяв до рук зброю і став на захист країни. «Війна зламала не одне життя, забрала здоров’я у тисячі українських чоловіків. Чи не єдине, що їм дає сили жити й далі – підтримка рідних, вдячних людей, за чий мир і спокій вони боролися. Тому ми всі разом повинні допомагати їм на кожному етапі, оскільки будь-яка війна накладає відбиток на психічний стан людини», - наголошує Анатолій Річкаль.

Він говорить, що під час засідання було багато нарікань до працівників служб соцзахисту на місцях, коли військовим кажуть: «Ми краще знаємо, що вам потрібно». Прикро також, коли хлопцям заявляють у маршрутках: «Ти в якому переході корочку купив?!». Не можна дозволяти собі безтактно вести себе з учасниками АТО та членами їх сімей, каже Анатолій Якович, особливо службам, які безпосередньо спілкуються з цією категорією.

«Ми маємо все зробити для того, аби після війни учасники АТО повернулися до нормального життя. Я вірю, що в нашого народу хватить мудрості і розуміння справитися з рішенням цих соціальних проблем для людей, які в складні для держави часи стали на захист її кордонів», - резюмував Анатолій Річкаль.

Голова Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю Олександр Третьяков зазначив, що дискусія на засіданні вийшла гострою, але висновки з неї, схоже, очевидні для всіх. «Наданням пільг та інших держгарантій ветеранам, в тому числі учасникам АТО, займається понад 20 органів виконавчої влади, що породжує колективну безвідповідальність. Це в черговий раз переконує в необхідності створення єдиного органу державної влади, який буде нести відповідальність за належний соціальний захист українських ветеранів. Будемо звертатися до Прем’єр-Міністра Володимира Гройсмана з проханням взяти під особистий контроль повне виконання рекомендацій слухань. І самі будемо контролювати цей процес».

Останнє оновлення на Вівторок, 21 листопада 2017, 17:50

Увага!

17 серпня о 10.00 (каб.29) відбудеться засідання постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики, міжнародного та міжрегіонального співробітництва.

Електронні петиції

Документи облради

youtube twitter facebook google plus