Обласні депутати, науковці та громадськість обговорювали проблеми законодавчого забезпечення місцевого самоврядування

У рамках заходів, присвячених Дню місцевого самоврядування та з нагоди 20-ї річниці прийняття Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в обласній раді за підтримки ГО «Фонд регіональних досліджень» відбулося засідання «круглого столу». Присутні – депутати облради, представники органів місцевого самоврядування Сумщини, громадських організацій, науковці обговорювали проблеми законодавчого забезпечення місцевого самоврядування.

Учасники заходу приділили увагу основним проблемам розвитку місцевого самоврядування в Україні, які значною мірою пов’язані з вітчизняним законодавством. А воно, на думку присутніх, нині повністю не доведене до європейських нормативно-правових стандартів.

Заступник голови обласної ради Тетяна Головко наголосила, що формування законодавства у сфері самоврядування впродовж останніх десятиліть наблизило Україну до європейського співтовариства, втім на сьогодні недоліки у вітчизняному законодавстві все ж присутні, що суперечать європейським нормам місцевого самоврядування. «Це питання потребує нагального з’ясування, оскільки регіональний і місцевий розвиток не може бути здійснений лише органами влади, необхідна участь у цьому процесі спеціалістів багатьох сфер. На сьогоднішньому заході ми хочемо почути громадськість, науковців, розробити резолюцію стосовно змін до законодавства. Всі ми розуміємо, що вони потрібні. Тим більше, що зараз проходить процес децентралізації, і очевидні прогалини у бюджетній сфері, земельному законодавстві, містобудівній галузі тощо. Тому ми маємо об’єднати зусилля всіх гілок суспільства задля поліпшення життя людей».

Експерт Центру сприяння регіональному розвитку СумДУ, заслужений економіст України Марк Берфман зазначив, що побудувати державу «зверху» не вийде, оскільки треба дослуховуватися до громад, і це було очевидно з початку 2000-х років. Він вважає, що стосунки центральної влади з регіонами знівельовані через недосконале законодавство. «Зміни до нього обговорюються протягом 20 років, а на фініші виходить зовсім інший результат. Навіть гроші, які отримують ОТГ, вони мають узгоджувати з центром і це є неправильним. Наміри гарні, а результату немає», - зазначив Марк Абрамович.

Присутні говорили про те, що саме органи місцевого самоврядування, які представляють територіальні громади, є найближчими до людей, знають проблеми кожного представника територіальної громади, беруть активну участь у соціально-економічному та гуманітарному розвитку населених пунктів, розробляють та затверджують програми розвитку територіальних громад. Саме тому і законодавство має бути орієнтоване на них. «В основі закону має бути людина, - висловив своє бачення голова постійної депутатської комісії обласної ради Валерій Толбатов. – При формуванні своїх пропозицій ми маємо розуміти: що отримає людина від реалізації реформ і змін у законодавстві. Тому повинні поставитися до цього з усією серйозністю».

Його колега по депутатському корпусу – голова комісії з питань бюджету Микола Березін акцентував увагу на збільшенні валового продукту, змінах у бюджетному законодавстві, кадровій політиці, навчанні і наданні перспектив для молоді. «Ми витрачаємо кошти на навчання дітей та молоді, а потім ставимо їх перед фактом, що роботи для них немає і вони вимушені виїжджати з країни. Від цього у нас росте демографічна криза, молодь їде з сіл у пошуках кращої долі. Все чому? Тому що громади не використовують навіть ті можливості, які їм сьогодні надає законодавча база і не мають фінансових ресурсів для вирішення найголовніших проблем своїх територій. Окрім того є проблемою й те, що сьогодні до влади приходять люди менш відповідальні і менш підготовлені. Вони не знають і не вивчають закони. На мою думку, перед тим, як допустити керівника до виконання своїх обов’язків, він повинен пройти навчання і скласти іспити. Бо навіть перукар не може виконувати свою роботу без ліцензії, то чому ми надаємо право керувати громадами людям, які не зовсім розуміються у цій сфері? Ті обіцянки, які дають кандидати, треба вносити в програми соціально-економічного розвитку і громади повинні контролювати їх виконання».

З ним погодилася і Тетяна Головко, яка зауважила, що нині процес децентралізації заполітизований або заолігархізований. «Треба усувати політику і олігархічні клани від органів місцевого самоврядування. Впливати на них мають винятково громади», - вважає посадовець.

«З формуванням невеликих об’єднаних територіальних громад (чисельністю від 5 тисяч населення) ми дуже покладали свої сподівання на те, що з’явиться така відповідальність, – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Марченко. – Адже сьогодні чимало виборців навіть не знають, хто представляє їхні інтереси в обласній чи районній раді, зовсім не контролюють роботу своїх обранців. А з початком впровадження реформи ми могли спостерігати сплеск активності населення. На мою думку, це певний виховний процес, питання виховання відповідальності на місцях виборців за свій вибір. Крім того, це підвищить рівень відповідальності тих, кого обирають, за те, що їм довірили».

Модератор «круглого столу» голова правління громадської організації «Фонд регіональних досліджень» Олег Туляков наголосив, що окрім Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» потребують удосконалення й інші, які б наділили органи місцевого самоврядування більшими повноваженнями.

Присутні розробили Резолюцію, яку протягом тижня всі детально вивчать, можливо, внесуть правки. Далі документ буде направлений суб’єктам законодавчої ініціативи для врахування при прийнятті законодавчих актів з питань проведення реформи місцевого самоврядування та здійснення децентралізації влади в Україні. 

Останнє оновлення на Четвер, 02 листопада 2017, 17:45

Оголошення

22 червня 2018 року об 11.00 у Кролевецькому районі відбудеться виїзне засідання постійної комісії Сумської обласної ради сьомого скликання з питань розвитку сільських територій, соціального захисту населення, переміщених осіб, учасників АТО та членів їх сімей, охорони здоров’я, материнства та дитинства з порядком денним:

1. Про забезпечення твердим паливом та відшкодування витрат за пільговий проїзд учасників антитерористичної операції.
2. Про стан реформування галузі охорони здоров’я в Кролевецькому районі.

Електронні петиції

Документи облради

youtube twitter facebook google plus