Володимир ТОКАР: «Підвищення конкурентоспроможності АПК – запорука розвитку села»

Черговий номер журналу «Ділові новини» - вісника Сумської Торгово-промислової палати, присвячений агросектору і, зокрема, органічному виробництву. Серед інших публікацій, у номері опубліковано інтерв’ю з головою обласної ради Володимиром Токарем, яке ми наводимо нижче у повному обсязі.

Рубрика Агросектор

Володимир ТОКАР: «Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу – запорука розвитку села»

Агропромисловий комплекс є важливою стратегічною галуззю Сумщини, яка не тільки гарантує продовольчу безпеку регіону, але й наповнює обласний та місцеві бюджети. Сьогодні область демонструє стабільну, планову роботу аграрного сектору, впевнено утримує лідируючі позиції в державі за багатьма показниками виробництва сільськогосподарської продукції. Про ситуацію у цій галузі та перспективи її розвитку говоримо з головою Сумської обласної ради Володимиром Токарем.

- Володимире Миколайовичу, чи можна сказати, що підтримка АПК регіону є одним з головних пріоритетів у діяльності очолюваного вами представницького органу?

- Звичайно, адже коли ми говоримо, що Сумщина є аграрною областю, то повинні робити все, аби вона відповідала цьому статусу не тільки на словах, але й доводила це відповідними виробничими показниками. З цією метою депутатами обласної ради торік прийнята Програма розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Сумської області на період до 2020 року, яка спрямована на реалізацію завдань Державної стратегії регіонального розвитку України та Сумської області на найближчі 5 років. Реалізація її заходів сприятиме підвищенню конкурентоспроможності агропромислового комплексу та розвитку сільських територій на сталій основі відповідно до міжнародних стандартів, залученню інвестицій у галузь, поліпшенню якості життя й економічного благополуччя людей, які проживають у сільській місцевості.

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету (35,6 мільйона гривень), місцевих бюджетів (25,1 мільйона гривень), а також коштів сільськогосподарських, переробних підприємств та інвестиційних ресурсів (6,6 мільярда гривень).

На 2017 рік в обласному бюджеті на реалізацію цієї Програми передбачено 8 мільйонів гривень, з яких 300 тисяч гривень піде на забезпечення територіальних громад області кваліфікованими кадрами, а саме на підготовку фахівців за освітнім ступенем «Магістр» магістерського курсу «Регіональний менеджмент» у вищих навчальних закладах Сумської області, які готують фахівців з даного напрямку, за замовленням органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад, сільських селищних рад.

2 мільйони гривень буде витрачено на відшкодування комунальним підприємствам витрат, пов’язаних із придбанням саджанців малини та обладнання для її охолодження, заморозки та зберігання до визначеного експортного об’єму. За підсумками реалізації програми на Сумщині передбачається створення в області не менше 10  комунальних підприємств з вирощування та зберігання плодово-ягідних культур.

Потурбувався депутатський корпус і про відшкодування комунальним підприємствам витрат, понесених на придбання обладнання для збору та переробки молочної продукції: на ці цілі виділено 5,3 мільйона гривень. За результатами реалізації заходів програми передбачається створення підприємств комунальної власності із заготівлі та переробки молока поблизу міст обласного значення, у подальшому – створення їх у решті районів).

170 тисяч гривень передбачено на часткове відшкодування з обласного бюджету суб’єктам господарювання – юридичним особам за закуплені ними поголів’я племінних вівцематок, баранів, ярок з племінних заводів та племінних репродуктологів у розмірі 50% вартості; 150 тисяч гривень – на відшкодування з обласного бюджету суб’єктам господарювання 50% витрат, пов’язаних із отриманням сертифікату на виробництво органічної продукції; 78 тисяч гривень –  на  часткове відшкодування комунальним підприємствам з обласного бюджету витрат, пов’язаних із придбанням племінних свинок та кнурців з метою створення міні-репродукторів по розведенню свиней.

Ви згадали про такий вид господарської діяльності на Сумщині як органічне виробництво. Які, на Вашу думку, перспективи його розвитку в регіоні?

- Сумщина має багато земель, придатних для органічного виробництва.При цьому, на відміну від інших регіонів нашої держави, минулого року в нашій області був зареєстрований лише один виробник органічної продукції, проти 265 – в Україні.Сьогодні цей вид землеробства в Сумській області впроваджено на площі понад 2 тисячі гектарів. В основному, на півночі та півдні області: в Липоводолинському, Лебединському, Середино-Будському, Сумському, Роменському, Охтирському, Шосткинському районах.

Поширенню органічного виробництва заважає ціла низка факторів, зокрема, несформований ринок землі та органічної продукції, недосконале законодавство, а також елементарна необізнаність сільськогосподарських підприємств з перевагами органічного землеробства, розвиваючи яке, вони, по-перше, зменшують витрати на виробництво та підвищують його рентабельність, по-друге, отримують можливість  продавати свою продукцію за кордоном.

Торік Сумська торгово-промислова палата вперше провела Форум «Органічне виробництво – повага до себе та своєї землі», а також виставку продукції виробників Сумщини та інших регіонів України «Продукти для здорового життя». Ми помітили непідробний інтерес як у виробників, так і в споживачів до цього актуального питання. Аналогічний форум пройде і цього року. До речі, саме президент Сумської ТПП Костянтин Макаренко ініціював виділення з обласного бюджету коштів для компенсації витрат аграріям на отримання відповідного сертифікату на виробництво органічної продукції, без якого її не можна постачати за кордон, і, як бачите, його пропозиція була підтримана депутатами.

Сподіваюся, найближчим часом у Сумській області збільшаться площі угідь, сертифікованих під органічне землеробство. Хотілося, щоб щорічно їх площі збільшувались на 350-500 гектарів. Досягти цього цілком реально, якщо використати наш резерв – землі на півночі Сумщини, що не оброблялися упродовж останніх 20 років, отже в них немає отрутохімікатів, мінеральних добрив. Такі угіддя мають всі шанси швидко й легко пройти сертифікацію.

- До речі, як впливає на розвиток аграрного сектору процес децентралізації, який зараз активно проходить на Сумщині?

- Безумовно, поява на теренах області об’єднаних територіальних громад покладає велику відповідальність як на їх керівників, депутатський корпус, так і на тих, хто господарює на землях ОТГ. Перші повинні чітко визначити пріоритети розвитку сільських територій, другі – вчасно і в повному обсязі робити передбачені законом відрахування. Це вагомий внесок у повноцінну діяльність громад, хоча на перших порах вони можуть розраховувати на допомогу як з державного, так і з обласного бюджету. Зокрема, перші шість утворених на Сумщині ОТГ у вигляді бонусу отримали з обласної казни на свій розвиток по 3 мільйони гривень. 

- На початку липня рядом районів Сумщини пронісся буревій, який завдав великої шкоди сільськогосподарським посівам. Чи позначиться це на їх врожайності?

- За отриманою після аналізу завданих негодою збитків інформацією, внаслідок надзвичайних погодних умов на території Білопільського, Краснопільського, Липоводолинського, Недригайлівського, Роменського, Сумського, Шосткинського районів та міста Суми було пошкоджено понад 29 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь, зокрема, посівів озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику та сої. Це призведе до зменшення очікуваного валового виробництва сільськогосподарських культур по всіх категоріях господарств. Втім, згідно з попередніми розрахунками, не враховуючи пошкодження площ стихійними явищами, очікуваний валовий збір зернових культур урожаю 2017 року становитиме в межах 3 мільйонів 400 тисяч тонн.

До речі, примхи погоди вкотре доводять, що аграріям треба дбати про врожай, попередньо застрахувавши його від форс-мажорних випадків. Тоді збитки від його втрати будуть не такими відчутними.

Що ж до згаданого буревію, то ми опікувалися наданням допомоги постраждалим комунальним установам, які знаходяться в обласному підпорядкуванні. Зокрема, з резервного фонду обласної ради були виділені кошти на ремонт даху Улянівської школи-інтернату Білопільського району.

Довідково. За даними департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, сьогодні на Сумщині працює 377 сільськогосподарських підприємств.

За підсумками 2016 року ними було зібрано 3,82 мільйона тонн зернових культур. З них озимої пшениці – 928 тисяч тонн, кукурудзи на зерно – 2 мільйони 617 тисяч тонн,  сої – 320 тисяч тонн, соняшника – 488 тисяч тонн. Виробництво картоплі становило 1 мільйон 60 тисяч тонн, овочів – 200 тисяч тонн.

У 2017 році посівні площі склали 1 мільйон 124 тисячі гектарів. Під зерновими культурами зайнято 671 тисяч га, зокрема озимі на зерно посіяні на площі 207 тисяч га,  ярі зернові і зернобобові – на площі 426,4 тисячі га.

Тваринництвом в регіоні займаються 183 сільськогосподарські підприємства, з них 125 – утримують велику рогату худобу, 123 – корів, 66 – свиней, 34 – овець, 12 – птицю.

Станом на 1 січня 2017 року в усіх категоріях господарств налічувалося 148,9 тисячі голів великої рогатої худоби, (в т.ч. корів – 82,6 тисячі голів), свиней – 131,1 тисячі голів, овець та кіз – 39,2 тисячі голів, птиці – 5,2 мільйона голів.

За січень – травень 2017 року по всіх категоріях господарств Сумської області вироблено валової продукції сільського господарства на суму 825,4 мільйона гривень або 99 % до відповідного періоду 2016 року.

Станом на 1 квітня 2017 року в області було зареєстровано 47 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, з них 16 – працюючих.

Розмову вів Сергій ХАНІН

Фото Ігоря ЧИРЧЕНКА

Завантажити матеріал у форматі pdf 

 

 

Останнє оновлення на Середа, 30 серпня 2017, 15:00

Електронні петиції

Документи облради

youtube twitter facebook google plus